Spôsob, ako sa vyhnúť ľuďom, ktorý vám „odoberajú energiu“.

Spôsob, ako sa vyhnúť ľuďom, ktorý vám „odoberajú energiu“.

20 septembra, 2023 0 Od Redakcia

Niekedy nám do života vstúpia ľudia, ktorí na nás nemajú zrovna pozitívny vplyv. V ich prítomnosti sa cítime unavení a často nevieme prečo. Častým dôvodom býva, že sme sa stretli s niekým, kto sa stále sťažuje a ľutuje seba samého. Celý svet sa spojil proti nemu a všetci sú na neho zlí. Vo väčšine prípadov je nám takého človeka ľúto a často mu dáme za pravdu, aby sa cítil lepšie.

Toto má ale úplne opačný účinok a on si začína sťažovať ešte viac. Na tom si občas posťažovať určite nie je nič zlé ale nemal by sa z toho stať zvyk.

Ak sa tak stane, tak problém, ktorý nás trápi nevyriešime.

V dnešnom článku si ukážeme niekoľko trikov ako sa vyhýbať ľuďom, ktorí sa stále sťažujú.

1. Nastavenie jasných pravidiel

V mnohých prípadoch je dobré si s takým človekom jasne určiť hranice a dať mu jasne najavo, že ho nechceme celý deň počúvať, ako sa neustále sťažuje. Môžete sa vopred dohodnúť na tom, že sú veci o ktorých už s nim jednoducho hovoriť nebudeme. Zo začiatku to určite bude brať ako o známku vašej arogancie ale časom pochopí, že to s ním vlastne myslíte dobre.

2. Udržujte si odstup

Ak o niekom vieme, že sa stále sťažuje a ľutuje sa, tak je dobré si od takého človeka držať odstup. Ponúknite mu pomoc s jeho problémom ale ak uvidíte, že o ňu rovnako nestojí a ďalej sa len sťažuje, tak jeho sťažnosti jednoducho ignorujete. Pravdepodobne to bude brať ako dôkaz, toho že ho vlastne nemáte radi ale vy viete, že ste mu už chceli podať pomocnú ruku, on ale vašu pomoc odmietol.

3. Konajte sebavedome

Ak budete konať sebavedome a budete jasne rozhodnutý, že ďalšie sťažnosti už nebudete poslúchať, tak s vami nemôže manipulovať a citovo vás vydierať. Už viete, že jediné čo chce je váš súcit.

Bohužiaľ sa často stáva, že keď s ním takto začnete konať, tak si len nájde niekoho ďalšieho, kto jeho sťažnosti bude tolerovať.

4. Skúste mu vysvetliť, že sťažnosti nič nevyriešia.

Toto sa môže zdať na prvý pohľad ako vopred prehratý boj ale ak sa jedná o blízkeho človeka, tak je dobré sa o to aspoň pokúsiť. Skúste mu vysvetliť, že je vždy lepšie sa pokúsiť svoj problém riešiť, ako sedieť doma a stále sa sťažovať a cítiť sa ublížene. Možno pochopí, že s pozitívnym postojom im pôjde problém riešiť oveľa ľahšie.

Zdieľajte tento článok a podeľte sa s ním na Facebooku.