21-ročná dievčina si zlomila takmer všetky kosti v tele, bola jej amputovaná končatina a nemocnica teraz žiada 1,2 milióna dolárov za nemocničné náklady…

21-ročná dievčina si zlomila takmer všetky kosti v tele, bola jej amputovaná končatina a nemocnica teraz žiada 1,2 milióna dolárov za nemocničné náklady…

22 augusta, 2022 0 Od Redakcia

Mladej horolezkyni, ktorá sa počas lezenia v kalifornskom Yosemitskom národnom parku zrútila z 24-metrovej skaly, zostal v nemocnici účet vo výške 1,2 milióna dolárov, keďže jej, žiaľ, museli amputovať nohu. Anna Parsonsová sa 1. augusta vybrala po chodníku „Snake Dike“ na trase vedúcej na vrchol Half Dome, keď sa pošmykla a zlomila si takmer všetky kosti v tele.

21-ročná žena, ktorá je vášnivou surferkou a horskou cyklistkou, pricestovala do USA zo svojho rodného Nového Zélandu, keď sa spolu so svojím partnerom Jackom Evansom rozhodla zdolať túto výzvu. Títo dvaja študenti morských vied na Otagskej univerzite absolvovali jeden výstup v deň, keď prišli do parku (31. júla), a na druhý deň ich čakala „Snake Dike“, ktorá meria 762 metrov!

Podľa stránky Climbing.com tento náročný výstup zahŕňa pripojenie niekoľkých skrutiek k skalnej stene.

Nanešťastie Anna, ktorá sa posunula dopredu, vynechala skrutku, a keď sa snažila napraviť svoju chybu, pošmykla sa jej noha a spadla 24 metrov nadol, pričom narazila na viaceré rímsy na vrchu. Jackovi sa podarilo zachytiť jej istenie pomocou lana, ktoré bolo pripevnené k jeho lezeckému výstroju.

Anna si zlomila krk, panvu, chrbticu, rebrá, nohy a prepichla pľúca. Hneď potom Jack zavolal záchrannú službu Yosemite Search and Rescue, pretože Anna zostala hojdať sa na lane. Záchranárom sa nakoniec podarilo zranenú študentku dostať zo skaly a odviesť ju na čistinku, kde ju mohol vyzdvihnúť vrtuľník a odviezť do neďalekej nemocnice v San Franciscu.

Našťastie mala 21-ročná vodička pri nehode na hlave prilbu, ktorá jej podľa lekárov pravdepodobne zachránila život. V nemocnici podstúpila 21-ročná Anna niekoľko operácií, pri ktorých jej pomocou titánových platničiek zrastali niektoré kosti a stavce a lekári jej oznámili, že fibula v ľavej nohe je „roztrieštená“.

V skutočnosti bola jej ľavá noha pri nehode tak vážne poškodená, že sa musela rozhodnúť či si ponechá končatinu s veľmi obmedzenou pohyblivosťou, alebo si ju nechá amputovať tesne nad členkom.

Amputácia a dlhy

Anna sa odvážne rozhodla pre amputáciu končatiny, aby sa jedného dňa mohla vrátiť k svojej láske k aktivitám v prírode s pomocou protézy. Ešte predtým však musí čeliť ďalšej „bitke“, ktorá je finančného charakteru. Riešiť rastúce účty za pobyt v nemocnici. Poslednú operáciu podstúpila 13. augusta v nemocnici pri San Franciscu.

Jej cestovné poistenie pokrýva len malú časť, do výšky 250 000 dolárov, ale jej účty už presiahli 1 milión dolárov a jej rodina teraz zbiera peniaze, aby jej pomohla vrátiť sa na Nový Zéland. Annina sestra Jessica založila stránku Givealittle a zatiaľ sa im podarilo vyzbierať takmer polovicu z cieľovej sumy 500 000 dolárov.

Prajeme mladej Anne skoré uzdravenie a aby sa jej podarilo túto finančnú situáciu zvládnuť s pomocou všetkých dobrých ľudí.

Podeľte sa o jej príbeh aj s ostatnými.