„40 dní som držala v náručí cudzie dieťa. Nechcela som tomu veriť“: Neuveriteľný príbeh, ktorý mohol byť filmovým scenárom…

„40 dní som držala v náručí cudzie dieťa. Nechcela som tomu veriť“: Neuveriteľný príbeh, ktorý mohol byť filmovým scenárom…

13 júla, 2022 0 Od Redakcia

Nasledujúci príbeh týkajúci sa prípadu výmeny detí by mohol pripomínať filmový scenár. Stalo sa to pred rokmi v Lanárke na Cypre a vyzerá to naozaj neuveriteľne. Katia Xaralambousová z Larnaky sa 20. novembra 2009 vrátila domov so svojím jediným synom v náručí.

O niekoľko dní neskôr sa pohľadom na dokumenty, ktoré dostala pri prepustení z nemocnice Makarios, začalo veľké dobrodružstvo.

Novopečená mamička po vyšetrovaní zistila, že dieťa, ktoré drží v náručí, nie je jej biologické dieťa! Ona a otec dieťaťa si nechali urobiť krvné testy, ktoré ukázali, že ich krvné skupiny nie sú kompatibilné s dieťaťom, ktoré držali v náručí. „40 dní bez konca“. Tie dni, ako povedala, budú vždy otvorenou ranou.

Moment podozrenia, potvrdenie DNA, nezabudnuteľný moment odlúčenia a výmena detí s druhou rodinou tvoria drámu, ktorú prežila.

Katia Charalambousová tvrdí, že žiadna suma peňazí jej nevráti 40 dní, ktoré stratila a moment odlúčenia a výmeny detí opisuje ako traumatizujúci proces. Katia porodila svoje prvé dieťa, syna, v nemocnici Makarios. Kvôli operácii cisárskym rezom bolo možné vidieť jej dieťa päť minút v inkubátore a potom sa vrátila do svojej izby.

„Kvôli mojej cukrovke bolo pre dieťa bezpečnejšie narodiť sa v nemocnici Makarios cisárskym rezom. Keď sa mi narodil syn, videla som ho. Na druhý deň bolo dieťa v inkubátore kvôli žltačke, išla som len na päť minút, spalo a potom som sa kvôli svojmu stavu, cisárskemu rezu, vrátila na izbu.

Na druhý deň, keď som sa išla pozrieť na dieťa, som videla, že je tam rozdiel v porovnaní s predchádzajúcim dňom, ale nič som netušila, pretože deti vyzerajú podobne, keď sa narodia, nebolo tam žiadne znamenie alebo náznak, že niečo nie je v poriadku. Myslela som si, že sa dieťa vyprázdnilo, začervenanie zmizlo.

Dôkazy, ktoré „preukázali“ chybu

Po prepustení sa jej dostali do rúk niektoré dokumenty týkajúce sa hospitalizácie dieťaťa. O niekoľko dní neskôr sa pohľadom na dokumenty začalo veľké rodinné dobrodružstvo. „Po 15 dňoch som si prečítala, čo bolo napísané. Bolo tam uvedené, kedy sa narodil, jeho váha atď. a v časti všeobecné informácie bola uvedená jeho krvná skupina, podľa ktorej bol A+.

Vedela som, že moja krvná skupina je 0+, manželova B+ a keďže pracujem ako pediatrička a mám určité vedomosti, vedela som, že je nemožné, aby to bola A+. Bola som prekvapená a predpokladala som, že ide o omyl, pretože dokumenty boli písané rukou. Zavolala som do Macariusu pre prípad, že by krvnú skupinu napísali nesprávne, ale trvali na tom, že krvná skupina je táto.

Zavolala som pediatrovi a povedala som mu či je možné, aby som mala krvnú skupinu O, manžel B a dieťa A a on povedal: „Nie, to nie je možné.“ Boli sme si však istí vlastnými krvnými skupinami, pretože sme mali veľa lekárskych testov, predpokladali sme, že je to chyba a vzali sme ho do externej lekárne v Larnake, urobili sme mu krvné testy a skutočne mal A+, ako nám povedal Makarios.

Lekárnik nám vedecky povedal, že „to nemôže byť vaše dieťa, pretože krvné skupiny nie sú kompatibilné“.

Rodina hľadala odpovede v Neurologickom a genetickom ústave a dostala ich 17. 12. 2009.

„Informovali sme Makarios a oni sami začali vyšetrovanie, aby zistili, čo sa deje. Urobili sme test DNA, čakali sme 3 až 4 dni, pretože z nemocnice Makarios dostali pokyn, aby okamžite pokračovali a oznámili nám, že dieťa, ktoré držíme, nie je naše.“

„Nechcela som tomu veriť“

Keď sa chyba potvrdila, zavolali aj druhú rodinu, ktorá nevedomky držala Katino dieťa, aby jej členovia mohli podstúpiť potrebné krvné testy. „Situácia, ktorá sa nedá opísať. Na jednej strane som očakávala, že odpoveď bude takáto, ale na druhej strane som nechcela veriť tomu, čo sa stalo, že nám dali nesprávne dieťa a naše dieťa som nevedela, kde je, kto ho má a v akom je stave.

Nedokážem to opísať slovami, to, čo sme cítili, môžem pochopiť len ja a druhá matka, nikto iný. Našťastie, keď sme išli do Macaria a oficiálne im oznámili tieto výsledky, Macario už identifikoval chybu a už tušil, ktorej rodine to bolo dieťa dané. Oznámili to druhej rodine, ktorej povedali, že došlo k omylu s krvnou skupinou, priniesli druhé dieťa späť a urobili analýzu.“

Ako sa stala chyba…

Ako opisuje Katia Charalambousová, chyba zrejme nastala pri odbere krvi od toho istého dieťaťa. „Chyba sa stala v tom, že pri hospitalizácii oboch detí dvakrát odobrali krv tomu istému dieťaťu, ktoré malo A+, zatiaľ čo môj syn má O+. Druhé dieťa je A+, stále neviem, koho je to chyba. Pokiaľ viem, deti vybrali z inkubátorov, vzali ich na vyšetrenie krvi a cestou späť im nasadili náramky opačne.

Čo na to povedať… Potom, keď si uvedomili chybu, poslali druhú rodinu na DNA s dieťaťom a výsledky sa zhodovali s dieťaťom, ktoré sme držali a výsledky dieťaťa, ktoré držali, sa zhodovali s našimi génmi. Tým sa problém vyriešil. Kým sme začali proces, urobili testy a zistili, že to dieťa, ktoré držali, je naše a to, ktoré sme mali, je ich.

„Bola som v hroznom stave“

Šok pre Katiu Charalambous bol veľký. Ako nám povedala, k dieťaťu, ktoré držala v náručí, veľmi priľnula. „S bábätkami sme boli spojení, pre obe rodiny boli prvé. Do poslednej chvíle som nechcela veriť, že sa to deje. Keď vyšli výsledky a my sme videli, že to nie je naše dieťa, riaditeľka Macaria nás požiadala, aby sme tam dieťa nechali, kým nevyjdú výsledky druhého dieťaťa. To by som v žiadnom prípade neurobila, napriek tomu, v akom zúboženom stave som vtedy bola, držala som dieťa zo všetkých síl, napriek tomu, že som stále myslela na to, kde je moje dieťa a či je v poriadku, v akých rukách je.“

„Chýbalo mi aj druhé dieťa“

„Trvalo to mesiace, kým som si dokázala spomenúť, mala som výpadky pamäti, bol to taký šok, že som nedokázala poriadne myslieť, nedá sa to opísať, emócie boli strašné, nehovoriac o momente, keď sme sa museli rozlúčiť s deťmi, ktoré sme držali. Keď sme prišli domov, vyzdvihla som si syna a opäť som sa necítila spokojná, necítila som sa šťastná, pretože mi chýbalo druhé dieťa.

Stále som sa rozprávala s druhým dievčaťom, rozprávali sme si svoje zvyky a trvalo dlho, kým veci zapadli na svoje miesto. Bolo to veľmi zdrvujúce. Obe rodiny, ktoré zažili toto neuveriteľné dobrodružstvo, dodnes udržiavajú výborné vzťahy. Okrem toho Katia Charalambousová hovorí, že má šťastie, že jej dieťa bolo 40 dní v ich rukách.

„Vždy budeme mať vynikajúce vzťahy, som vďačná, že môj syn bol v dobrých rukách v nádhernej rodine. Mohol byť kdekoľvek. Mohol byť v zahraničí a ja ho dodnes hľadám.“

Žiadne množstvo peňazí nevráti 40 dní

Prípad sa napokon na súde uzavrel 2. júla. Rodina z Larnaky dostane odškodné vo výške 27-tisíc eur a náklady na právneho zástupcu. Pani Charalambousová označuje túto sumu za „zanedbateľnú“ vzhľadom na to, že stratila prvých 40 dní života svojho dieťaťa.

„Cítim úľavu, pretože trvalo takmer 10 rokov, kým sa to uzavrelo, táto kapitola je konečne uzavretá, hoci pre nás to bude vždy veľká rana, na ktorú nikdy nezabudneme, vždy nás bude trápiť len to, že som prišla o prvých 40 dní svojho dieťaťa, mohlo to byť horšie, mohli sme si to aj dnes nevšimnúť. Ak by náhodou boli krvné skupiny kompatibilné, nemuseli by sme podstupovať tento proces.

Našťastie neboli a ja som videla tie papiere a vedela som, že niečo nie je v poriadku. Pokiaľ ide o sumy, sú pre nás nulové za to, čo sa stalo. Nech je suma 40 dní môjho syna, žiadne množstvo peňazí mi ich nemôže priniesť späť.  Napriek bezprecedentnej chybe Katia Charalambous spomína, že v tom čase nemocnica Makarios riešila záležitosť promptne.

„Hneď ako som prišla a povedala im, že sme pravdepodobne dostali nesprávne dieťa, riaditeľ povedal: ‚Nič nevylučujem a budeme to vyšetrovať‘. A tak aj urobili. Nepovedal, že nerobíme chyby, ale oni pokračovali vo vyšetrovaní, našli dieťa ešte predtým, ako sme mali výsledky DNA. Ale chyba… sa stala.“