Čakanie, kým sa narodí naše dieťa s fatálnou abnormalitou, aby sme sa navždy rozlúčili…

Čakanie, kým sa narodí naše dieťa s fatálnou abnormalitou, aby sme sa navždy rozlúčili…

24 februára, 2023 0 Od Redakcia

Šokujúci príbeh jedného páru je jedným z mnohých podobných prípadov, ktoré sa objavili, odkedy americké štáty zakázali potraty po 15-týždňovej lehote. Podľa správy Washington Post Deborah a jej manželovi Lee Dorbertovi, ktorí čakajú svoje druhé dieťa, lekári povedali, že bábätko trpí fatálnou abnormalitou plodu, známou aj ako Potterov syndróm.

Pár však povedal, že lekári nemôžu vykonávať potraty kvôli výkladu floridského zákona, ktorý vstúpil do platnosti po rozhodnutí Najvyššieho súdu. Tento syndróm je zriedkavý stav, ktorý sa vyskytuje počas vývoja plodu v maternici. V tomto prípade má plod abnormálny vývoj a funkciu obličiek, čo ovplyvňuje množstvo plodovej vody prítomnej počas tehotenstva.

Lekári to považujú za dvojnásobne smrteľnú diagnózu, pretože bábätká s nefunkčnými obličkami nedokážu zo svojho tela odstrániť smrteľné toxíny, čo následne môže viesť k zlyhaniu obličiek. Taktiež nedostatok plodovej vody v maternici má za následok narodenie bábätka, ktoré nebude môcť dýchať.

Podľa nového zákona sa niekoľko prípadov považuje za výnimku z interrupcie. Konkrétne „ak dvaja lekári písomne potvrdia, že plod má fatálnu abnormalitu plodu a nedosiahol životaschopnosť“.

SYNDRÓM DIAGNOSTIKOVANÝ V NOVEMBRI

Keď nenarodenému dieťaťu páru v novembri diagnostikovali syndróm, špecialista na materno-fetálnu medicínu matke povedal, že rodičia, ktorí prechádzajú týmto stavom, sa často rozhodnú pre ukončenie tehotenstva predčasným pôrodom alebo operáciou.

Lekár povedal, že prípad prediskutuje so správcami zdravotníckeho systému a prekonzultuje s nimi nový zákon, uviedol denník Washington Post. Pár sa nakoniec rozhodol ukončiť tehotenstvo čo najskôr, pretože deti narodené s takýmto syndrómom často zomierajú pred narodením alebo zomierajú v dôsledku udusenia v priebehu niekoľkých hodín alebo minút po narodení.

Deborah uviedla, že odborník ju informoval, že ukončenie tehotenstva je možné, ale nie skôr ako v 28. a 32. týždni. Po konzultácii so zdravotníckymi správcami však povedal, že pár by mal počkať do 37. týždňa tehotenstva alebo dokonca do konca tehotenstva. Na otázku, prečo nejdú do iného štátu, ktorý môže mať menej obmedzení týkajúcich sa interrupcií, pár odpovedal, že si nemôžu dovoliť takéto cestovné náklady a svoj štát opustili len veľmi málo krát.

Jediné, čo môžu urobiť, je počkať do dňa, keď sa ich dieťa narodí, aby sa s ním rozlúčili.

Je nám to veľmi ľúto 🙁