Často objímate svoju babičku a dedka? Neviete si predstaviť, ako veľmi to ovplyvňuje ich zdravie!

Často objímate svoju babičku a dedka? Neviete si predstaviť, ako veľmi to ovplyvňuje ich zdravie!

10 septembra, 2023 0 Od Redakcia

Spoločnosť naších starých rodičov je najlepšia! Ich dlhé príbehy a tajné recepty robia jej spoločnosť jedinečnou. Navyše, podľa novej štúdie, stretnutie s našou babičkou, dedkom (alebo ktorýmkoľvek z našich starších príbuzných) im pomáha žiť dlhšie!

Štúdia vykonaná Kalifornskou univerzitou v San Franciscu uvádza, že správna spoločnosť môže pomôcť predĺžiť a zlepšiť kvalitu života starších ľudí. Štúdia bola vykonaná na skupine 1600 dospelých s priemerným vekom 71 rokov. Prostredníctvom štúdie sa zistilo, že dospelí, ktorí boli sami, mali vyššiu úmrtnosť ako tí, ktorí mali spoločnosť.

Zatiaľ čo izolácia a pocit osamelosti môžu byť pre nás všetkých zlou situáciou, štúdia zistila, že s pribúdajúcim vekom nás ovplyvňuje ešte horšie. Čím je muž starší, tým viac potrebuje spoločnosť. Zatiaľ čo ľudia majú často negatívny pohľad na domovy dôchodcov, v tomto prípade je to pre seniorov poriadna výhoda. Pre starších ľudí je dôležité mať miesto, ktoré podporuje vzájomné priateľstvá.

Sociálny okruh muža sa s pribúdajúcim vekom nevyhnutne zmenšuje. To je dôvod, prečo sa priateľstvá medzi staršími ľuďmi častejšie rozvíjajú v domovoch dôchodcov. Predstavte si to ako návrat do školy! Je to ideálne prostredie na spoznávanie priateľov.

Spoločnosť staršieho človeka však nie je prospešná len pre nich. „Keď budete starší, prinesiete do svojho priateľstva viac skúseností,“ hovorí Rosemary Bliezner, profesorka ľudského rozvoja na Virginia Tech. „Vieš, za čo sa oplatí bojovať a za čo nie.“

Takže nabudúce, keď sa budete chcieť ísť najesť alebo sa len tak porozprávať, zavolajte staršiemu príbuznému. Zlepší váš život a vy jeho!

Zdieľajte tento článok aj so svojimi rodinami.