Christian Sanchez, molekulárny biológ z Madridu, tvrdí, že THC v konope je pre rakovinové bunky istou smrťou!

Christian Sanchez, molekulárny biológ z Madridu, tvrdí, že THC v konope je pre rakovinové bunky istou smrťou!

5 februára, 2022 0 Od Redakcia

Konope, známejšie ako marihuana, sa ako liek používa už mnoho storočí. Dnes je známy skôr pre svoje upokojujúce účinky a zlúčeniny, ktoré sa v ňom nachádzajú. Niektoré z nich sú psychoaktívne a môžu zmeniť náladu človeka.

Konope je v posledných rokoch aj častým predmetom laboratórneho výskumu svetových organizácií.
Americký úrad pre potraviny a liečivá okrem iného potvrdil, že kanabinoidné látky v konope môžu pomôcť pri liečbe pacienta chemoterapiou. Ako vidno, chemoterapia má okrem liečivých vlastností aj mnohé negatívne účinky. Patrí k nim nevoľnosť, vracanie, malátnosť a podobne. Konope však môže tieto vedľajšie účinky potlačiť.

Christian Sanchez, molekulárny biológ z Madridu, tvrdí, že THC v konope je pre rakovinové bunky istou smrťou. Štúdia, ktorú viedol Sanchez, zahŕňala desiatky pacientov, ktorí trpeli nádormi mozgu. Štúdia zistila, že vplyvom THC sa nádorové bunky prestali množiť a ich počet sa dokonca znížil. Nádory mozgu sú v skutočnosti najodolnejšie voči protinádorovej liečbe, čo býva veľkou komplikáciou pri zostavovaní plánu liečby.

Konope najlepšie účinkuje u pacientov s rakovinou pankreasu. Ďalším typom rakoviny, ktorú môže konope zastaviť, je rakovina prsníka.

Pri rakovine prsníka sa zistilo, že pravidelné dávky THC zastavujú zväčšovanie nádoru a zabraňujú jeho ďalšiemu šíreniu. Rovnaký účinok má aj na rakovinu pľúc alebo pečene. Výskum účinku THC na rakovinu krvi, t. j. leukémiu, však priniesol ohromujúce výsledky.

Vedci zistili, že zložky obsiahnuté v konope spôsobujú smrť rakovinových buniek, ktoré ovplyvňujú kardiovaskulárny systém. Rovnaké výsledky sa dosiahli v štúdiách zameraných na rakovinu prostaty, ústnej dutiny a hrubého čreva liečených konope. Ako vidíte, konope je skutočne silný liek, ktorý dokáže potlačiť rakovinu. Nielenže spôsobuje smrť chorých buniek, a tým zastavuje ich šírenie, ale pomáha aj pri chemoterapii tým, že potláča všetky jej vedľajšie účinky.