Deti s prilbami: Trojčatá, ktoré prekonali svoj zriedkavý stav a zapísali sa do histórie!

Deti s prilbami: Trojčatá, ktoré prekonali svoj zriedkavý stav a zapísali sa do histórie!

2 júna, 2022 0 Od Redakcia

Amy a Mike Howardovci vedeli, že čakajú trojčatá. Vôbec však nečakali, že ich deti sa navždy zapíšu do dejín medicíny. Hunter, Jackson a Kaden sú prvé trojčatá v histórii, ktoré sa narodili s kraniosynostózou, zriedkavou vrodenou chybou, pri ktorej sa kosti v lebke novorodenca spájajú príliš skoro.

Nemali ešte ani 3 mesiace. Keď všetky tri deti podstúpili operáciu na odstránenie ich problému. Amy zistila, že čaká trojčatá, na jar 2016, počas jednoduchého vyšetrenia u gynekológa. Ultrazvuk ukázal nie jeden, nie dva, ale tri plody! Trojčatá boli počaté normálne, bez liečby neplodnosti.

Hunter a Jackson sú zrastené dvojčatá, zatiaľ čo Kaden je len tretí brat… skupiny. V priebehu niekoľkých dní si lekári všimli, že s ich lebkami nie je niečo v poriadku. Kadenova hlava mala trojuholníkový tvar so špicatým čelom, zatiaľ čo Jackson a Hunter mali lebky vyčnievajúce na zadnej strane.

Všetkým trom chlapcom bola diagnostikovaná kraniosynostóza, ktorá môže obmedzovať vývoj mozgu a postihuje približne jedného z 2500 novorodencov.

Operáciu trojčiat vykonal Dr. David Chesler, detský neurochirurg v detskej nemocnici Stony Brook. Spolu so svojím tímom nenašiel v lekárskej histórii žiadne iné správy o trojčatách, ktoré by sa narodili s kraniosynostózou. Na odstránenie problému bola potrebná operácia všetkých troch detí.

„Lebka sa skladá z platničiek, nie je to jedna kosť,“ povedal doktor Chesler a pokračoval: „Ak sa švy medzi týmito platničkami spoja príliš skoro, mozog sa dostane pod tlak, pretože bude zväčšovať svoj objem bez potrebného priestoru.

To môže byť škodlivé pre mozog, zrak a celkovo pre život dieťaťa. Nie je to niečo, čo by bezprostredne ohrozovalo život, ale neskôr môže mať vážne následky.“

Tri samostatné operácie sa uskutočnili v priebehu dvoch januárových dní. Doktor Chesler urobil každému z chlapcov malé rezy na hlave a pomocou endoskopu a harmonického skalpela odrezal pás kostí, aby odstránil zrastený steh. Všetky tri zákroky boli úspešne ukončené a deti sa už o dva dni vrátili domov.

Nasledujúcich 9 mesiacov nosili trojčatá 23 hodín denne špeciálne prilby, aby sa ich lebky správne sformovali.

Aké úžasné! Prajeme detičkám veľa zdravia.