Dojemné slová otca: „Všetko, čo som sa naučil po strate syna“…

Dojemné slová otca: „Všetko, čo som sa naučil po strate syna“…

14 decembra, 2022 0 Od Redakcia

Len každý rodič, ktorý bohužiaľ zažil smrť svojho dieťaťa, dokáže pochopiť, aká veľká je to bolesť. A predsa sa niekedy hovorí, že ľudia vo svojej bolesti nachádzajú odvahu byť silní a podeliť sa so zvyškom sveta o to, čo sa naučili. Richard Pringle, ktorý stratil syna na vzácne ochorenie mozgu a ktorý nám týmto textom pripomína, že by sme nemali nič považovať za samozrejmosť a že by sme mali skutočne prežívať každý okamih so svojimi deťmi…

„10 vecí, ktoré som sa naučil po strate syna“

1. Všetky bozky a objatia na svete nikdy nestačia.

2. Vždy si môžete nájsť čas. Prestaňte robiť čokoľvek a zahrajte sa, hoci len na minútu. Nič nie je dôležitejšie ako Vaše dieťa…

3. Urobte čo najviac fotografií a videí. Jedného dňa to môžu byť jediné veci, ktoré vám zostanú.

4. Neutrácajte peniaze, venujte svoj čas. Myslíte si, že na peniazoch záleží? Nie je to tak. Všetko, čo robíte, sa počíta. Hrajte sa s vodou, choďte na prechádzku. Kúpanie v mori, kempovanie, zábava. To je všetko, čo chcú. Nepamätám si, aké hračky sme synovi kúpili, ale pamätám si, čo sme spolu robili.

5. Spievajte. Spoločne si zaspievajte. Najšťastnejšie spomienky mám na to, ako som mal syna na pleciach alebo ako som sedel vedľa neho v aute a spieval mu jeho obľúbené pesničky. Hudba vytvára spomienky.

6. Tešte sa z jednoduchých vecí. Príbehy, ktoré im čítate pred spaním. Čas, keď ste spolu večerali, nedele. Pamätajte na jednoduché chvíle. To mi chýba najviac. Nenechajte si tieto výnimočné chvíle ujsť bez toho, aby ste si ich užili.

7. Na privítanie vždy pobozkajte svojich blízkych a ak zabudnete, vráťte sa k nim a pobozkajte ich. Nikdy neviete, či je to posledná príležitosť, ktorú máte.

8. Urobte z nudných vecí zábavné. Nákupy, cesty autom, výlety do obchodov. Zabávajte sa, žartujte, smejte sa a užívajte si spoločné chvíle. Sú to len „povinnosti“, ak ich tak vnímate. Život je príliš krátky na to, aby sme sa nebavili.

9. Viesť si denník. Zapisujte si všetko, čo vaše dieťatko robí a čo Vám rozjasňuje svet. Vtipné veci, ktoré hovorí. Roztomilé veci, ktoré robí. Začali sme to robiť po tom, čo sme stratili Hughieho. Chceli sme si všetko zapamätať. Teraz to robíme pre naše ďalšie dve deti. Takže budete mať tieto spomienky zdokumentované a keď budete starší, budete sa na ne môcť pozrieť späť a cítiť vďačnosť za každý okamih.

10. Ak máte vedľa seba svoje deti, pobozkajte ich. Raňajkujte spoločne. Vezmite ich do školy. Sledujte ich, ako chodia na univerzitu. Pozrite si ich svadbu. Ste požehnaní. Nikdy na to nezabudnite!“

Zdieľajte tento krásny príspevok aj so svojimi priateľmi a rodinou. 💕