„Mal len tri roky a keby som ho nedržala za ruku, myslela som si, že by sa rozpadol na tisíc kúskov“…

„Mal len tri roky a keby som ho nedržala za ruku, myslela som si, že by sa rozpadol na tisíc kúskov“…

3 septembra, 2023 0 Od Redakcia

Jagger má len tri roky, ale už vie, čím bude, keď vyrastie: lekárom. Rovnako ako lekári, ktorí mu dali druhú šancu na život, keď sa zdalo, že ho jeho ďalšie zdravotné problémy ho zničia. Malému Jaggerovi vo veku iba 9 mesiacov diagnostikovali kraniosynostózu, čo je stav, keď sa kosti lebky zlepia príliš skoro, čím sa zmenší priestor pre vývoj mozgu.

Vtedy podstúpil svoju prvú vážnu operáciu. Našťastie všetko dopadlo dobre a Jagger sa vrátil domov s jedinou povinnosťou chodiť na pravidelné kontroly. Mal dva roky, keď mu lekár pri kontrole zistil tlak v očiach a ďalšie testy ukázali, že jeho mozog opäť vykazuje známky problémov.

Tentoraz to bolo niečo mimoriadne vzácne. Nazýva sa Chiariho dysplázia a spôsobuje, že mozgové tkanivo rastie do takej miery, že siaha až do základne mozgu, do miechy, čo spôsobuje problémy s funkciou mozgu. Následne musel byť chlapec opäť operovaný.

„Nemyslela som si, že budeme prežívať to isté,“ hovorí jeho mama, „až do dňa operácie som mala všetko v hlave rozmazané. Operácia bola úspešná, ale keď anestézia prestala účinkovať, spomínam si, ako na mňa Jagger volal, vystrašený a premožený bolesťou. Mal len tri roky a keby som ho nedržala za ruku, myslela som si, že by sa rozpadol na tisíc kúskov.

Nanešťastie, krátko po operácii lekári zistili, že mu zo zadnej časti hlavy uniká tekutina. Snažili sa ho zastaviť, ale bez úspechu. Dva dni po tom, čo sa všetci traja vrátili domov a mysleli si, že je všetko v poriadku, sa Jaggerovi nedarilo a jeho rodičia zistili, že únik pokračuje. To bolo všetko. Dieťa muselo ísť opäť na operáciu.

„Bola to veľmi, veľmi stresujúca situácia, pretože mu chceli znovu otvoriť mozog a po zastavení úniku ho chceli opäť zavrieť,“ spomína Jaggerova mama, „ale všetci v nemocnici nás veľmi podporovali. Malý chlapec sa však tak bál nemocnice, že sa zľakol vždy, keď sa k nemu priblížil lekár alebo zdravotná sestra a kvôli strachu nemohol jesť.“

Našťastie, nemocnica mala izbu špeciálne pre deti, ktoré tam zostávali dlhší čas, takže sa mohli zamestnať a uniknúť šedivej každodennej rutine návštev lekára a vyšetrení. Jagger tam našiel miesto, kde sa cítil šťastný, čo mu v deň prepustenia veľmi pomohlo.

„Môj syn ešte nie je úplne vyliečený, pretože každý rok musí absolvovať kontrolu stavu mozgu, aby sa predišlo akýmkoľvek komplikáciám,“ poznamenáva mama, „len dúfam, že už nikdy nebude musieť ísť na operáciu. Chcem, aby sa naďalej bezstarostne hral so svojou sestrou ako doteraz a vyrastal ako normálne dieťa. Vlastne mi povedal, že keď vyrastie, chce byť lekárom, aby mohol pomáhať ľuďom, tak ako jeho lekári pomáhali jemu.“

Podeľte sa tento príbeh aj so svojimi priateľmi.