Mali by sme sa vrátiť k bežným žiarkovkám. Tu sú dôvody prečo!

Mali by sme sa vrátiť k bežným žiarkovkám. Tu sú dôvody prečo!

5 októbra, 2022 0 Od Redakcia

V snahe ušetriť elektrickú energiu a peniaze mnohí z nás nahradili štandardné žiarovky takzvanými ekologickými alebo žiarovkami novej generácie. Zníženie výroby klasických žiaroviek má určite vplyv.

Tieto žiarovky novej generácie sú však také toxické, že americká vládna agentúra pre ochranu životného prostredia vytvorila špeciálny protokol, ktorý sa má dodržiavať v prípadoch, keď sa rozbijú.

Pri porušení ich štruktúry sa totiž uvoľňujú toxické plyny.

Ak sa rozbijú v uzavretom prostredí domu alebo bytu, maximálna povolená koncentrácia ortuti v ovzduší sa prekročí až 20-krát! Taký je záver štúdie, ktorú pre nemeckú Spolkovú agentúru pre životné prostredie vypracoval Fraunhoferov výskumný ústav Wilhelma Klauditza.

Aký je rozdiel medzi svetlom bežnej žiarovky a úspornej žiarovky?

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že svetlo, ktoré vydáva klasická žiarovka a úsporná žiarivka, je rovnaké alebo sa líši len odtieňom, nie je to tak. Bežná žiarovka produkuje tzv. spojité spektrum svetla na rovnakom princípe ako slnko produkuje bežné denné svetlo. Pre naše oči má viditeľné svetlo vlnovú dĺžku od 400 do 700 nm.

V skutočnosti ide o celé spektrum farieb od fialovej, modrej, zelenej, žltej a červenej, ktoré sa človeku pri vzájomnom prelínaní javia ako biele. Naproti tomu úsporné žiarivky generujú len jednu alebo niekoľko špecifických vlnových dĺžok, ktoré sa nám tiež javia ako biele svetlo, ale v skutočnosti tvoria len jeho malú časť.

Čo spôsobuje svetlo úsporných žiaroviek

Ako sme vysvetlili v predchádzajúcom odseku, tieto dve svetlá sa navonok javia ako veľmi podobné, ale v skutočnosti sú veľmi odlišné. Svetlo zo žiariviek môže oklamať oči, ale nie mozog, ktorý chýbajúce frekvencie registruje v podvedomí.

To môže spôsobiť nasledujúce zdravotné problémy:

  • závraty, točenie hlavy
  • bolesti hlavy
  • migrény
  • kŕče
  • únava
  • neschopnosť sústrediť sa
  • stavy úzkosti a podráždenosti

Okrem selektívnych vlnových dĺžok viditeľného svetla produkujú úsporné žiarivky aj UV žiarenie. Konkrétne ide o UV-B a UV-C lúče, ktoré sú škodlivé nielen pre pokožku (rakovina kože), ale aj pre oči. Žiarenie z týchto žiariviek priamo pôsobí na imunitný systém a môže spôsobiť poškodenie pokožky, ktoré bráni správnej tvorbe vitamínu D-3.

Doteraz sme sa zmienili len o účinkoch spôsobených samotným diskrétnym svetlom. Okrem toho však na vás číha aj ďalšie nebezpečenstvo v podobe toxických plynov.

Zdravotné riziká poškodenia žiariviek a úniku plynu

Ak sa obal kompaktnej žiarivky rozbije alebo poškodí a uvoľnia sa toxické plyny, môže dôjsť k nasledujúcim zdravotným problémom.

  • 1. Riziko pre vnútorné orgány

Ortuť je silný neurotoxín a po vdýchnutí poškodzuje pľúca a následne mozog, nervový systém, pečeň a obličky. Môže tiež poškodiť kardiovaskulárny systém, imunitu a reprodukčné orgány. Účinky sa prejavujú pri trasení, úzkosti, nespavosti, strate pamäti, rakovine a Alzheimerovej chorobe.

Ohrozené sú najmä deti a tehotné ženy.

  • 2. Riziko rakoviny

Nová štúdia Petra Brauna z laboratória Alab v Berlíne zistila, že úsporné žiarovky obsahujú toxické karcinogény, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Patria sem látky ako:

Fenol – mierne kyslá toxická látka získavaná z uhlia a používaná v chemickom priemysle.

Naftalén (tiež naftalén) – nestabilná biela kryštalická látka získavaná destiláciou uhoľného prachu. Používa sa do guľôčok proti moliam a ako základná surovina pri výrobe iných chemikálií.

Styrén – nenasýtený kvapalný uhľovodík získavaný z ropy.

Úsporné žiarovky sú také toxické, že by sme ich nemali dávať do bežného odpadu. Priznávajú to aj samotní výrobcovia. Preto sú nebezpečným odpadom z domácností. Ak sa vám stane, že sa vám doma rozbije niektorá z týchto žiaroviek, mali by ste okamžite otvoriť všetky okná a dvere a potom aspoň na 15 minút nebyť v miestnosti.