„Môj manžel trpí schizofréniou už mnoho rokov – bohužiaľ, toto je náš každodenný život“…

„Môj manžel trpí schizofréniou už mnoho rokov – bohužiaľ, toto je náš každodenný život“…

13 decembra, 2022 0 Od Redakcia

Uzavrieť manželstvo s osobou, ktorá trpí duševnou chorobou, má svoje úskalia. Moja dobrá známa je vydatá za muža, ktorý trpí chronickou schizofréniou. Vzťahy môžu byť ťažké, keď je choroba v centre pozornosti. V skutočnosti sa táto moja priateľka podelila o niektoré svoje skúsenosti…

Izolácia

Každý vzťah má svoje ťažkosti. Obrátiť sa na blízkych, aby nás potešili, môže byť skvelý spôsob, ako sa odbremeniť. Ťažkosti, ktorými moja priateľka prechádza, často súvisia s manželovými príznakmi. Ak sa napríklad cíti paranoidne, nemôže s ním pracovať. Keď sa jej kolegyne sťažujú na svojich partnerov, že im nepomáhajú s domácimi prácami, moja priateľka mlčí o problémoch, ktorým denne čelí.

Ona sama je vydatá za človeka s duševnou chorobou. Obáva sa, že by bolo nepríjemné s nimi o tom úprimne diskutovať, preto sa o tom snaží hovoriť len na internetových fórach.

Smútok

Moja priateľka bola zničená, keď sa jej rodičia rozhodli nezúčastniť sa na jej svadbe. Neschvaľovali jej manžela, pretože si nedokázal udržať stálu prácu, čo priamo súviselo s jeho schizofréniou. Ich nepochopenie jeho duševnej choroby viedlo k tomu, že ho označili za „lenivého“ a odmietli sa s ním stretnúť.

Moja kamarátka je veľmi úspešná kariéristka, ktorá zarába viac než dosť na to, aby uživila domácnosť, zatiaľ čo jej manžel príležitostne pracuje. Sú s týmto usporiadaním spokojní, ale mrzí ich, ako ho vnímajú ostatní.

Pocit radosti

Moja priateľka sa chcela uistiť, že povedala aj túto stránku svojho príbehu. Jej manžel má problémy so spoločenskými udalosťami a udržiava si veľmi úzky okruh známych, to znamená, že mnohí z manželkiných priateľov ho nepoznajú. On je tiež introvert, takže predstava, že s ním bude tráviť víkendové večery doma hraním stolových hier, ju napĺňa radosťou.

Považuje za privilégium, že jej manžel dôveruje natoľko, aby ho spoznala zblízka, aby jej umožnil vidieť v ňom úžasného umelca a milujúceho človeka. Ich manželstvo má určite svoje výzvy, ale pre oboch je zdrojom skutočnej radosti.