Moja dcérka hovorí prvé slová, vďaka novému, štvornohému kamarátovi…

Moja dcérka hovorí prvé slová, vďaka novému, štvornohému kamarátovi…

5 januára, 2024 0 Od Redakcia

Sedemročná Emily Chilversová nehovorila a bol jej diagnostikovaný autizmus. Odkedy do jej života vstúpil nový priateľ, urobila veľké pokroky. Oddaný otec rozprával o svojej radosti, keď jeho neverbálna, autistická dcéra prvýkrát prehovorila po spojení s rozkošným terapeutickým šteniatkom.

Steven Chilvers (42) a jeho manželka Dawn (48) si uvedomili, že ich dcéra Emily nedosahuje míľniky rovnakým tempom ako jej sestra – dvojča Olivia.

Keď mala dva a pol roka, Emily diagnostikovali autizmus.

Steven povedal: „Teraz majú sedem, ale pri porovnaní vývoja dvojčiat bolo celkom skoro zrejmé, že s Emily je niečo trochu iné. Po hodnotení, ktoré dospelo k záveru, že malá Emily je autistická, boli Steven a Dawn radi, že majú diagnózu a môžu začať hľadať terapie, ktoré by pomohli ich dcére. Steven povedal: „Emilyina diagnóza nebola prekvapením. Do značnej miery sme to vedeli, pretože tam boli znamenia. Bola neverbálna, nenadväzovala očný kontakt a hrala sa opakovane.

Emily okrem toho, že sa nesnažila komunikovať, odmietala aj nosenie oblečenia a topánok. Donedávna nosila len jeden kus oblečenia – svoje obľúbené červené šaty. Steven povedal: „Našťastie je jej  babička úžasná krajčírka, takže ako Emily vyrástla, vyrobila si svoje väčšie verzie červených šiat z presne rovnakého materiálu. „Je zrejmé, že nenosenie topánok znamenalo, že dostať ju z domu bolo naozaj ťažké.“ Keď jej oddaní rodičia hľadali spôsoby, ako svojej dcére pomôcť, zvažovali ako by psy mohli pomôcť zmierniť jej úzkosti, keď sú vonku.

„Emily mala vždy rada zvieratá – čím väčšie, tým lepšie. Miluje kravy,“ povedal Steven.

Po vykonaní vlastného výskumu Dawn a Steven našli charitatívnu organizáciu s názvom Dogs for Good. Spája ľudí so zdravotným postihnutím so špeciálne vycvičenými asistenčnými psami a po prečítaní si o ich práci si pár myslel, že je to skvelý nápad pre ich dcéru.

Po vyplnení papierov trpezlivo čakali.

„Boli sme spárovaní s Oslom, 18-mesačným čiernym labradorom a od prvého stretnutia sme vedeli, že je ten pravý,“ povedal Steven. „Prišiel na návštevu so svojím inštruktorom a Emily naňho hneď reagovala veľmi pozitívne.“ Oslo, ktorý bol privítaný do rodiny Chilversovcov v júli 2019, absolvoval štvormesačný tréningový program, aby sa naučil veci ako socializácia a ako sa vyrovnať s rôznymi situáciami.

Odkedy sa pripojil k rodine, Steven hovorí, že Oslo bol rozhodujúci pri pomáhaní Emily rozvíjať sa.

Povedal: „V deň, keď sa nasťahoval, bola naozaj natešená. Nechali sme ho pobehovať v zadnej záhrade a ona z neho nemohla spustiť oči. Od toho dňa sa Emily rozbehla míľovými krokmi.“ A na radosť svojich rodičov začala Emily dokonca rozprávať. Teraz povie „Oslo“, „objatie“ a „psíček“. Hovorí tiež celé frázy ako „zoberme si Osla na prechádzku“.

Steven povedal: „Emily nikdy nebola skvelá pri rannom vstávaní, ale teraz posielame Osla do jej spálne a počujeme ako sa Emily začne chichotať, čo je pre ňu samozrejme najlepší spôsob začať deň.“ Oslo dokonca pomohol Emily cítiť sa pohodlnejšie v oblečení. Teraz si obuje nazúvacie topánky a s radosťou si oblečie aj kabátik, aby mohla zobrať na prechádzku svojho milovaného psíka.

Steven povedal: „Emily je šťastná, že sa môže držať Oslovho postroja a ísť s nami na prechádzku do miestnych obchodov na zmrzlinu. „Je naozaj šťastná, že je s ním a jedného dňa si k nemu dokonca sadla, aby ho pohladila. Pre neprítulné dieťa je to veľká vec a jasný dôkaz jej puta s ním.“ Prítomnosť Osla tiež pomohla zmierniť jej úzkosť počas rodinných dní. S ním po svojom boku mohla rodina navštíviť rušné miesta, ako je Sea Life Center v Birminghame a pláž Hunstanton.

„Sú to jednoduché veci, ale nikdy by sme neboli schopní urobiť žiadnu z nich predtým, ako Oslo vstúpil do nášho života a pomohol Emily,“ vysvetlil Steven. „Odkedy sme adoptovali Osla, naozaj vyšla zo svojej ulity. Každej rodine s podobným problémom odporúčame, aby urobili to isté.

„Ten psík skutočne zmenil náš život.“