„Moja drahá svokra, ste matka môjho manžela a nie mojich detí.“

„Moja drahá svokra, ste matka môjho manžela a nie mojich detí.“

24 decembra, 2023 0 Od Redakcia

Niekedy svokry, ktoré sa chcú aktívne podieľať na výchove svojich vnúčat, možno povedia ešte niekoľko slov a zasiahnu do vecí, ktoré sa ich netýkajú. List tejto mamy adresovaný jej svokre má za cieľ stanoviť určité hranice, aby medzi nimi mohol byť harmonický vzťah. Veď ktorá mama by nechcela, aby jej deti mali v živote obe staré mamy?

Moja drahá svokra,

Prestaňte! A áno, myslím to vážne. Ale mám pocit, že vám musím vysvetliť, čo presne mám na mysli.

Začnem teda…

Príliš často cítite potrebu dávať mi rady a tvrdíte, že mi tým pomáhate. Dokonca aj keď vám vysvetľujem, že „nie, chcela by som to robiť po svojom“, začnete mi rozprávať o svojich skúsenostiach matky a o tom, ako ste vychovávali deti. Nezabudnite mi pripomenúť, že máte „skúsenosti“ a „múdrosť“. Dovolíte mi byť úprimná? Nepomáhate mi.

Hovorím to z lásky a úcty k vám. Ale aj preto, že chcem, aby sme boli rodina, ktorá rada trávi čas spolu a spolupracuje na vytváraní pozitívneho prostredia pre deti. Moje deti nie sú príležitosťou na to, aby ste napravili svoje chyby. Máte vlastné deti. Ak chcete napraviť svoje chyby, musíte začať práve tam.

Moje deti sú moje deti. Som ich matka a rozhodujem pre ich dobro. Ja rozhodujem o ich výchove. Teraz som na rade ja. Mali ste možnosť vychovávať svoje deti a teraz sú už dospelé. Tak prestaňte zasahovať do toho, ako vychovávam svoje. Teraz nie je čas kritizovať moje metódy, spochybňovať moje rozhodnutia alebo mi hovoriť, že nerobím správne veci.

Viete prečo? Pretože vy ste vychovali svoje deti pre dnešný svet, zatiaľ čo ja ich musím pripraviť na budúcnosť. Áno, čítam knihy o rodičovstve. Áno, rozprávam sa s inými mamičkami. A áno, neustále hľadám, pretože sa môžu objaviť nové myšlienky a informácie, ktoré vás vaša skúsenosť nikdy nenaučila.

Som v hre každý deň a každý večer. Ste v pozadí. Viem, čo moje deti potrebujú, pretože… som ich matka. Nosila som ich deväť mesiacov, porodila som ich a som pri nich, keď sa boja, sú choré alebo smutné. Vymieňam nespočetné množstvo plienok, čistím škvrny od zvratkov, kŕmim ich a obliekam.

Som ich matka.

Takže prestaňte s vašimi nechcenými radami. Prestaňte ma ako rodiča podkopávať. Prestaňte sa snažiť, aby som sa cítila naivná. Prestaňte sa snažiť prinútiť svojho syna, aby sa postavil na vašu stranu. Som jeho manželka. Je to naša rodina a my sa budeme rozhodovať sami bez vás.

Vaše rady nepomáhajú. Namiesto toho to vyzerá ako kontrola. Nechcete naše šťastie, chcete našu poslušnosť. Nechcete, aby sme boli lepšími rodičmi, chcete, aby sme boli poslušnými deťmi. Ale viete čo? Nebudeme robiť veci a prijímať rozhodnutia, s ktorými súhlasíte. Máme svoje vlastné predstavy a skúsenosti, ktoré určujú, ako vychovávame deti, rovnako ako to platilo, keď ste boli „novopečenou“ mamou vy.

Ale viete čo? Nie ste len babička. Stále ste matka. Áno, vaša úloha sa zmenila. Prijmite ho. Svojim dospelým deťom už nemusíte hovoriť, čo majú robiť. Viem, že máte tie najlepšie úmysly a neuvedomujete si, že niekedy vás ovládne strach. Chápem, že sa chcete zapojiť, ale neviete ako.

Predložím vám zoznam spôsobov, ako nám môžete pomôcť bez toho, aby ste nás o to pripravili.

 • Niekedy si nechajte deti.
 • Zakaždým, keď chcete komentovať drobnosti, ako je zafarbené tričko alebo moje rozstrapatené vlasy, pochopte, že sme vyčerpaní.
 • Myslíte si, že si pamätáte, aké to je mať malé deti. Ale je to už takmer 20 rokov, takže si nemôžete pamätať všetko. Pri pohľade zvonku je všetko jednoduché a ľahké.
 • A! A keď si deti necháte, dodržiavajte naše pokyny. Žiadna voda, len materské mlieko. Dodržiavajte čas spánku a nepoužívajte televíziu. To posledné sa môže zdať hlúpe, ale včera večer som namiesto práce strávila tri hodiny pozeraním epizód seriálu Priatelia. Takže… vaša generácia nerobila všetko správne.
 • Povedzte nám svoj príbeh.
 • Príbehy sú oveľa užitočnejšie ako vaše rady. „Dajte sa dokopy.“ Podeľte sa o svoje úspechy, neúspechy a ťažkosti ako matky.
 • Nebudeme nasledovať vašu cestu, pretože máme vlastnú cestu, ako aj vlastné názory a predstavy. Mnohé z nich vznikli v dôsledku všetkých vecí, ktoré sme v detstve milovali a nenávideli.

Ďalší nápad! Prečo sa nás na ne nespýtate?

 • Tak ako sa my stávame lepšími rodičmi, aj vy sa môžete stať lepšou babičkou, ak sa nás opýtate, aké chyby ste s nami urobili. Stavím sa, že naše odpovede sú iné, ako si myslíte.
 • Vytvorte si blízky vzťah s deťmi.
 • Namiesto toho, aby ste sa starali o to, ako vychovávame deti, venujte všetku svoju pozornosť tomuto novému životu, ktorý prišiel na svet.
 • My sa rozhodneme či budeme jesť biopotraviny, či deti budú chodiť do súkromnej alebo štátnej školy. Toto nie sú vaše rozhodnutia! Môžete však spoznať svoje vnúča a vytvoriť s ním spomienky, ktoré si navždy uchová v srdci.

Moja svokra, alebo skôr mama, som sa dosť sťažovala a možno aj niekedy povedala nejaké zlé veci. Pochopte, že vás milujeme a chceme, aby ste boli súčasťou nášho života a života detí. Ale, prosím, prestaňte sa snažiť zúčastniť sa komentovaním nás pri každej príležitosti.

Ako by ste sa cítili, keby sme vás neustále sledovali po dome a kritizovali všetko, čo si myslíme, že robíte zle? Je to hrozné a myslím, že by ste sa hnevali. Vychovali ste úžasného muža. Viete, aký je úžasný? Prosím, verte, že ste urobili to najlepšie, čo ste mohli a že sme dobre vyrastali. Verte nám, pretože to naozaj potrebujeme. A ovládnite svoj strach, pretože sa nemusíme báť viac ako teraz.

Niekedy sme takí vystrašení, že nevieme, čo robíme. Každý deň je dobrodružstvom. Podelili by sme sa o túto cestu viac, keby ste sa nás prestali snažiť usmerňovať. Robíme, čo je v našich silách. Naše dieťa potrebuje našu dôveru, nie našu dokonalosť. A nikto nás nedokáže presvedčiť, aby sme si verili viac ako naša vlastná mama. Bez ohľadu na náš vek.

Ste matka môjho manžela, nie mojich detí. Stavím sa, že ak neprekročíme niektoré hranice, môžeme spolunažívať v mieri.

P.S. Ak sa vám stáva, že svojim dospelým deťom hovoríte, že vás nikdy „nepočúvajú“, potom je tento list určený vám.“