Našli Noemovu archu? Niektorí tvrdia, že nepravidelný skalný útvar na hore Tendürek zodpovedá proporciám tohto objektu.

Našli Noemovu archu? Niektorí tvrdia, že nepravidelný skalný útvar na hore Tendürek zodpovedá proporciám tohto objektu.

8 januára, 2024 0 Od Redakcia

Vedci už roky hľadajú pozostatky biblickej Noemovej archy. Niektorí tvrdia, že nepravidelný skalný útvar na hore Tendürek pri turecko-iránskych hraniciach zodpovedá proporciám tohto objektu. Tvrdia, že moderné technológie môžu dokázať, že tento útvar nie je prirodzený…

Tento nezvyčajný skalný útvar si v roku 1959 prvýkrát všimol Ilhan Durupinar, kapitán tureckého letectva. Vedci toto miesto skúmajú už roky a niektorí tvrdia, že ide o pozostatok biblickej Noemovej archy.

Našli Noemovu archu?

Americkí a tureckí odborníci s použitím najmodernejšieho vybavenia a 3D skenerov sa domnievajú, že rozmery objektu zodpovedajú rozmerom biblickej obludy. Odhadujú, že skalný útvar je dlhý približne 150 m, čo je približne rovnaká veľkosť ako biblická archa.

Samozrejme, mnohí ľudia s týmto tvrdením nesúhlasia, kým sa na hore Tendurek nenašli žiadne zvyšky dreva. Hora nie je biblickým posolstvom, ale len tým, že príroda dokáže vytvoriť mnoho jedinečných a nepravidelných štruktúr.

Jednou z technológií použitých na štúdium útvaru bolo už spomínané 3D skenovanie. Spočíva v analýze objektu s cieľom získať údaje o jeho tvare a vzhľade. Získané informácie sa používajú na vytvorenie digitálnych trojrozmerných modelov.

„Dostupnosť vysokokvalitných digitálnych modelov je základným faktorom zlepšenia našej schopnosti analyzovať kultúrne dedičstvo a zhromažďovať informácie. Štandardným médiom je dnes 2D (fotografie alebo video), ale v blízkej budúcnosti to budú pravdepodobne 3D modely.

Dostupnosť 3D digitálnych modelov otvára širokú škálu aplikácií, ktoré môžu výrazne zlepšiť našu schopnosť analyzovať, rozpoznávať a porovnávať umelecké diela s inými prvkami nášho kultúrneho dedičstva,“ napísali v roku 2008 talianski výskumníci Paolo Cignoni a Roberto Scopingo.

Ground-penetrating radar je mobilná geofyzikálna metóda s vysokým rozlíšením založená na vysielaní elektromagnetických vĺn. Zariadenia merajú frekvencie v oblasti krátkych a ultrakrátkych rádiových vĺn. Zozbierané údaje sa spracúvajú pomocou špeciálneho softvéru, ktorý umožňuje vytvoriť obraz pripomínajúci prierez skúmaného objektu.

Čo si myslíte?