Opaľovací krém „pre deti“ TOTO spôsobil u 1-ročného bábätka – Buďte opatrní s opaľovacími krémami!

Opaľovací krém „pre deti“ TOTO spôsobil u 1-ročného bábätka – Buďte opatrní s opaľovacími krémami!

11 septembra, 2023 0 Od Redakcia

14-mesačné dievčatko, ktoré vidíte na fotke, skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici s popáleninami 2. stupňa na tvári, kvôli opaľovaciemu krému, ktorý, hoci bol „špeciálny pre malé deti“, byť mimoriadne nebezpečný.

Keď sa matka jej drobca natierala predmetným opaľovacím krémom, aby urobila všetky ochranné opatrenia proti prechádzke s bábätkom, netušila, že sa dieťa môže vážne popáliť od chemikálií obsiahnutých v opaľovacích prípravkoch.

32-ročná Rebecca Cannon zverejnila utrpenie, ktorým prešla so svojou ročnou dcérou Kylou, prostredníctvom svojho účtu na Facebooku a odvtedy sa tento príbeh stal virálnym na internete a sociálnych médiách, vďaka čomu sa stal novinkou na americká televízia.

Ako opisuje matka dieťaťa, všetko sa to začalo, keď pred niekoľkými týždňami rodina navštívila príbuzného v meste Newfoundland v Kanade. Keďže aj napriek občasnej oblačnosti bolo trochu slnka, Rebecca svoje dieťa poslušne natrela opaľovacím krémom.

Kúpila si opaľovací krém „špeciálny pre deti staršie ako 6 mesiacov“, o ktorom sa na etikete hovorilo, že je úplne bezpečný.

V priebehu niekoľkých hodín tvár malej Kyly opuchla a zmenila sa na žiarivo ružovú farbu. Jej mama si myslela, že pokožka dieťaťa nereagovala dobre na nový opaľovací krém, ktorý použila prvýkrát, a tak ju dôkladne umyla, aby odstránila všetky zvyšky. Ale škoda bola spôsobená.

Na druhý deň ráno sa dieťa zobudilo s rozsiahlym opuchom a začervenaním tváre, preto ho okamžite odviezli do nemocnice. Tam lekári diagnostikovali, že Kyla utrpela popáleniny druhého stupňa!

Okamžite jej predpísali masť, no po dvoch aplikáciách sa tvár dieťaťa ešte zhoršila! Išli späť do nemocnice, tentoraz na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde dermatológ diagnostikoval „chemické popálenie od nejakej chemikálie v opaľovacích krémoch“.

32-ročná matka kontaktovala spoločnosť Edgewell Personal Care Company, ktorá vyrába predmetný opaľovací krém s názvom „Banana Boat“. Stojí za zmienku, že tento konkrétny produkt údajne spôsobil v posledných týždňoch podľa amerických médií podobné problémy najmenej trom deťom v USA.

Vydali všeobecné vyhlásenie ubezpečujúce, že ich výrobok je chemicky testovaný v súlade so všetkými príslušnými predpismi a že nie je možné spôsobiť chemické popáleniny.

Dr. Adam Friedman (ktorý sa nezúčastnil liečby malej Kyly) hovorí, že dráždivá kontaktná dermatitída, ktorú Kyla pravdepodobne mala, sa zvyčajne vyskytuje, keď sa dráždivá látka dostane do kontaktu s pokožkou človeka.

Môže to spôsobiť alkohol alebo dokonca vitamín C, čo sú obe zložky, ktoré sa nachádzajú v opaľovacích krémoch.

Hoci produkt Banana Boat na etikete tvrdí, že je bezpečný pre deti od šiestich mesiacov, Dr Friedman odporúča, aby deti používali opaľovacie krémy s oxidom zinočnatým alebo oxidom titaničitým až do veku 4 alebo 5 rokov.

„Existujú vekovo špecifické opaľovacie krémy, pretože v rôznych vekových skupinách existujú jedinečné biologické rozdiely. Detská pokožka je oveľa dráždivejšia,“ hovorí doktor Friedman.

Doktor Friedman povedal, že matka dieťaťa urobila úplne správnu vec, keď na Kylinu pokožku naniesla opaľovací krém. Veľa ľudí na to zabúda. A tiež použila oblečenie (klobúk, tričko atď.), aby zakryla Kylu, čo dodáva ďalšiu ochranu. Opaľovací krém by sa mal podľa neho aplikovať každé dve hodiny.

Takmer o dva týždne neskôr Kylina tvár stále vyzerá červená, ale opuchy a pľuzgiere ustúpili. 32-ročná mamička dúfa, že ich skúsenosti sa stanú poučením pre všetkých, a preto sa rozhodla podeliť o svoje skúsenosti na Facebooku.

Na čo si dať pozor pri opaľovacích krémoch

Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) uviedol, že vie o prípadoch, keď opaľovacie krémy spôsobili alergické reakcie. To je dôvod, prečo väčšina produktov odporúča najskôr otestovať na malej ploche pokožky a až potom ich úplne aplikovať.

„Hoci spotrebitelia občas zaznamenajú kožnú reakciu, potenciálne celkové výhody pravidelného používania opaľovacích krémov prevažujú nad možnými rizikami týchto reakcií.

Používanie opaľovacích krémov s ďalšími opatreniami na ochranu pred slnkom môže pomôcť znížiť riziko rakoviny kože a predčasného starnutia pokožky spôsobeného slnkom,“ uvádza FDA.

Dodáva, že ľudia, ktorí zaznamenajú zlú reakciu na opaľovací krém, by ho mali prestať používať a okamžite navštíviť svojho lekára.

Pokiaľ ide o ďalšie kroky, ktoré môžu rodičia podniknúť na zníženie rizika alergií u detí, odborníci tvrdia, že najdôležitejšie je považovať opaľovací krém za poslednú líniu obrany proti UV žiareniu.

Odborníci radia:

— Chráňte deti pred slnkom počas tých hodín dňa, keď je najintenzívnejšie, t. j. medzi 11:00. a 16:00 hod.

— Noste pokrývky bez ohľadu na aplikáciu opaľovacieho krému.

— Používajte antidotá na báze anorganických prvkov, ako je titán alebo titán. Ťažšie sa rozotiera na pokožku, ale je menej pravdepodobné, že spôsobí reakcie.

— Odstráňte spreje, pretože je veľmi ťažké vidieť, kam ste ich dali, alebo vedieť, koľko ste ich dali.