Po 35 rokoch sa bývalý chirurg priznáva, čo urobil svojej manželke, ktorá sa nikdy nenašla…

Po 35 rokoch sa bývalý chirurg priznáva, čo urobil svojej manželke, ktorá sa nikdy nenašla…

19 januára, 2024 0 Od Redakcia

Upozornenie: Tento článok obsahuje podrobnosti o domácom násilí. Ide o zmiznutie Gail Katzovej v roku 1985. Po 35 rokoch protestovania proti svojej nevine jej bývalý manžel konečne priznal svoju vinu.

Keď sa Gail Katzová začiatkom 80. rokov zoznámila s Robertom Bierenbaumom, takmer okamžite ju uchvátil. Bierenbaum bol šarmantný študent medicíny, ktorý hovoril niekoľkými jazykmi. Medzi jeho ďalšie kvality patrilo lyžovanie, varenie a lietanie na malých lietadlách. Bol známy tým, že si získaval ženy krátkymi letmi vo svojom lietadle a večerami.

Keď Gail prvýkrát začala chodiť s ctižiadostivým chirurgom, priatelia a rodina sa na ich vzťah najprv pozerali ako na „magický“, ale potom sa začali objavovať problémy. A o pár rokov neskôr, keď Gail zmizla, jej blízki si boli istí, že vedia, kto je za jej zmiznutím. V novom dokumente 20/20 ABC o prípade Gailinho zmiznutia si jej sestra Alayne spomína, ako išla s párom na dvojité rande do sushi reštaurácie. Opisuje znepokojujúce správanie Bierenbauma, ktorý strčil Gail jedlo do úst a pokúsil sa urobiť to isté aj jej.

Potom sa Alayne začala obávať o blaho svojej sestry vo vzťahu – čo sa ešte zhoršilo, keď dostala plačlivý telefonát od Gail.

Opisuje, ako Gail plakala, pretože sa Bierenbaum pokúsil utopiť svoju mačku na záchode v byte, ktorý zdieľali. Alayne znepokojená tým, čo počula, prosila svoju sestru, aby opustila svojho partnera, ale Gail trvala na tom, že všetko bude v poriadku. Alayne si spomína, ako jej sestra povedala: „Som múdra. Milujem ho. Moja láska ho vylieči.“

Jej sestra však nebola jedinou osobou, ktorá sa začala báť o Gailin vzťah a ako čas plynul a pár sa zosobášil, ostatní priatelia a rodina si začali všímať Bierenbaumovo kontrolné správanie. Keď sa Bierenbaumovo správanie stalo toxickejším, sused oznámil, že mu Gail povedala, že sa doma necíti bezpečne. Alayne opísala hrozný incident, keď sa Bierenbaumovo kontrolné správanie zmenilo na extrémne násilie. Povedala, že prichytil Gail fajčiť na balkóne ich bytu a dusil ju do bezvedomia. Tvrdí, že Gail nahlásila útok polícii, ale nič z toho nebolo.

Alayne teraz v dokumente hovorí: „Ak by sa to stalo v roku 2021… Robert Bierenbaum by bol okamžite v putách.“

Po útoku Gail presvedčila svojho manžela, aby začal navštevovať terapeuta. Ale terapeuta Bierenbaumovo správanie natoľko znepokojilo, že napísal Gail a požiadal ju, aby opustila manželstvo. Predpokladá sa, že terapeut sa obával, že Bierenbaum nakoniec zabije svoju manželku. Podľa Alayne, Gail na chvíľu zahnala obavy, ale povedala svojej sestre, že plánuje odísť od Bierenbauma.

Kým však stihla manželovi povedať, že je koniec, Gail 7. júla 1985 zmizla.

Podozrenie a vina

Potom čo Gail zmizla, Bierenbaum povedal polícii a Katzovej rodine, že sa pohádali a Gail odšila. Ale Alayne jeho príbeh nepresvedčil. Hovorí: „Nebola so mnou a nebola ani s mojimi rodičmi a v tej chvíli som vedela, že moja sestra je mŕtva. „A ak nie je nažive, existuje len jedna osoba, ktorá je pravdepodobne podozrivá z jej vraždy a je to Bob. Žiadny iný podozrivý nie je.“ Po niekoľkých mesiacoch nebolo po Gail ani stopy. Medzitým bol Bierenbaum spozorovaný v Hamptons s radom nových žien.

Keď detektív Andy Rosenzweig prevzal prípad, zameral sa na Bierenbaumovu lásku k lietaniu. Jeho pracovná teória bola, že chirurg zabil svoju manželku a vyhodil jej telo z lietadla nad Atlantickým oceánom. Ale keď skontroloval letový denník z letiska v New Jersey, Bierenbaum nezaregistroval let v deň, keď Gail zmizla. Neskôr sa ukázalo, že sfalšoval letový denník. Hoci policajti mali podozrenie na nečestnú hru od Bierenbauma, nesnažili sa ho obviniť, pretože tam nebolo žiadne telo. Nakoniec sa zdalo, že prípad bude ukončený.

O štyri roky neskôr v máji 1989 však na Staten Island vyplavilo pozostatok tela. Test vykonaný na trupe odhalil, že to bola pravdepodobne Gail a tak rodina nakoniec vykonala pohreb.

V roku 1990 sa Bierenbaum presťahoval do Las Vegas a začal pracovať ako plastický chirurg. Znovu našiel lásku v doktorke Stephanie Youngblood, ktorá sa na prvý rok ich vzťahu pozerala ako na „dokonalý“. Čoskoro však odhalila, že už bol ženatý. Stephanie však povedala, že jej vtedajší partner ju presvedčil, že ho Gailino zmiznutie zranilo a nerád o tom hovorí.

V dokumente hovorí: „Spôsob, akým rozprával príbeh, bol vierohodný.“

Ale po dvoch výbušných hádkach, keď sa Stephanie bála o svoju bezpečnosť, navrhla, aby navštívili terapeuta.Terapeut opäť odporučil Stephanie, aby opustila Bierenbauma, pričom naznačil, že jej „život môže byť ohrozený“. Ale Bierenbaum sa ľahko posunul ďalej a v roku 1996 sa oženil s gynekologičkou Janet Challotovou. Presťahovali sa do Severnej Dakoty, aby začali znovu a narodilo sa im dievčatko.

Kým žil svoj nový život, detektív Rosenzweig sa chýlil ku koncu svojej kariéry a prehodnocoval nevyriešené prípady, ktoré ho prenasledovali.

Znovu sa skontaktoval s Katzovou rodinou a presvedčil ich, aby vykopali telo, ktoré pochovali, aby vykonali podrobnejšie forenzné testy – keďže identifikácia DNA bola pokročilejšia. Na ich šok testovanie odhalilo, že to nebolo Gailino telo.

Bierenbaum obvinený

Po opätovnom vypočutí všetkých zainteresovaných v prípade, policajtov zaujalo niečo, čo povedala jedna z Bierenbaumových priateliek. Spomínala si, ako s ním bola vonku po tom, čo Gail zmizla, keď mu zavolali, že sa našlo telo jeho manželky. Žena tvrdila, že ho táto informácia neobťažovala a povedal: „Pravdepodobne to nie je Gail.“ Tento detail a skutočnosť, že policajti teraz vedeli, že Bierenbaum 7. júla 1985 sfalšoval letový záznam, im stačil na to, aby ho obvinili z vraždy druhého stupňa.

V roku 2000 bol Bierenbaum konečne postavený pred súd za zabitie Gail, 15 rokov po jej zmiznutí. Dan Bibb, prokurátor, pripomenul: „Vedeli sme, že to bude najťažší súdny proces, aký sme kedy mali. Žiadne forenzné vyšetrenia, žiadni očití svedkovia.“ Najväčšou prekážkou pre obžalobu bolo presvedčiť porotu, že Bierenbaum dokáže pilotovať lietadlo a zároveň vyhodiť telo a tak nakrútili rekonštrukciu, aby to mohli použiť na súde.

Po päť a pol hodinovom zvažovaní porota Bierenbauma usvedčila z vraždy Gail. Bol odsúdený na 20 rokov až doživotie. Počas toho všetkého trval na svojej nevine. Počas pojednávania o podmienečnom prepustení v decembri 2020, dve desaťročia po tom, čo bol uväznený a 35 rokov po tom, čo Gail zmizla, Bierenbaum konečne priznal, že zavraždil svoju manželku.

ABC News uvádza, že povedal: „Chcel som, aby na mňa prestala kričať a zaútočil som na ňu.“

Keď opísal, ako spáchal ohavný čin, povedal, že ju uškrtil. Potom, aby sa zbavil jej tela, dodal: „Išiel som lietať. Otvoril som dvere a potom som jej telo vytlačil z lietadla nad oceánom.“ Po jeho priznaní, boli prokurátori šokovaní. Nikdy nečakali, že sa prizná k svojmu chorému správaniu. Ale pre Alayne, ktorá nikdy nemohla pochovať telo svojej sestry, priznanie prináša len malú úľavu.

„Telo mojej sestry sa nikdy nenašlo… Gail nikde neodpočíva,“ povedala.

Na pamiatku Gail bola nezisková organizácia Pace Women’s Justice Center premenovaná na Gail’s House.

Alayne povedala: „Gail’s House… dal mojej sestre miesto na odpočinok.“

Zdieľajte tento príbeh aj so svojmi priateľmi.