Pozor na hubky na riad! Toto ste asi nevedeli!

Pozor na hubky na riad! Toto ste asi nevedeli!

21 apríla, 2022 0 Od Redakcia

Vedecký časopis hovoril o štúdii vedcov z Nemecka, ktorí dospeli k záveru, že penové čistiace hubky môžu spôsobiť ochorenie, ako je meningitída a zápal pľúc. Po prvé, podľa nemeckých odborníkov je používanie takých hubiek nebezpečné pre ľudí so zníženou imunitou.

„Hubky na umývanie riadu sú vo väčšine prípadov skutočnými inkubátormi patogénov, väčšinou baktérií, ktoré spôsobujú stredne ťažké ochorenie,“ uviedli vedci v časopise.

Mikrobiológovia spočítali, že celkom v kuchynských hubkách žijú zástupcovia 35 rádov, 73 čeľadí a 118 rodov a na obzvlášť kontaminovaných exemplároch 25-54 miliárd mikroorganizmov v centimetri kubickej penovej hubke.

„Niektoré druhy mikroorganizmov na povrchu hubiek na riad sú tak húževnaté, že ich nemožno zničiť ani varom. Všetky tieto baktérie prenikajú do ľudského tela a môžu spôsobiť vážne ochorenia,“ varovali odborníci. Epidemiológovia tvrdia, že dôvodom tak extrémne vysokého znečistenia je vlhké prostredie a neustály kontakt so zdrojmi znečistenia, surovou stravou, neumytým riadom a ľudskými rukami.

Odborníci uviedli, že najnebezpečnejšími baktériami prítomnými na hubách sú niektoré druhy escherichia coli, ktoré spôsobujú črevné poruchy, a kebsiella, ktorá môže vyvolať zápal pľúc alebo meningitídu.