„Prežila som 9/11, ale nehovorila som o tom, kým to moje dieťa nepočulo v škole.“

„Prežila som 9/11, ale nehovorila som o tom, kým to moje dieťa nepočulo v škole.“

5 novembra, 2022 0 Od Redakcia

Lisa Ridd mala len 22 rokov, keď 11. septembra 2001 narazili dve lietadlá do Dvojičiek, ale roky o tom nehovorila. Ale keď sa jej najstaršie dieťa dozvedelo o útokoch v škole, čelila svojej traume. Žena, ktorá prežila 11. september, prezradila, že si fotografie z útoku nemohla prezerať viac ako desať rokov po tom.

Lisa mala len 22 rokov, keď sa dve lietadlá 11. septembra 2001 zrútili na Svetové obchodné centrum v New Yorku.

Bola len pár metrov od Dvojičiek, keď ich zasiahli lietadlá a spomína si, že pôvodne si myslela, že rozruch okolo nej spôsobila prehliadka v okolí. V rozhovore pre FEMAIL Lisa povedala, že si skutočnú hrôzu toho, čo sa stalo uvedomila, až keď uvidela lietadlo letieť smerom k nej. Masaker síce prežila, no jej najlepšia kamarátka Lindsay, ktorá pracovala na 89. poschodí Južnej veže, nie.

Dvojica sa spriatelila počas štúdia na univerzite v Massachusetts. Podľa Lisy bola Lindsay „najväčším svetlom v miestnosti“.

O osude svojej najlepšej kamarátky sa však Lisa dozvedela až niekoľko dní po útoku, keď sa spamätávala zo šoku v dome svojich rodičov vo Virgínii. Keď sa objavili ďalšie príbehy o preživších, ktorí boli vytiahnutí z trosiek, Lisa bola presvedčená, že Lindsay bude jednou z nich. Celé dni pokračovala v telefonovaní na Lindsayin telefón, aby sa ubezpečila, že to tak je.

Ale 14. septembra, keď Lindsayina mama zavolala, aby prediskutovala usporiadanie pohrebu svojej dcéry, Lisa bola zaskočená, že jej kamarátka je mŕtva. Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov Lise ponúkli poradenstvo v práci, aby spracovala traumu z toho, čo prežila pri teroristickom útoku, ale ona to odmietla.

V skutočnosti si spomína, že sa tejto téme úplne vyhýbala. Nasledujúce desaťročie nemohla čítať o útokoch v novinách, pozerať sa na fotografie Dvojičiek ani rozprávať o tom, čo prežila. Kým potláčala svoje spomienky, Lisa stretla svojho teraz už manžela a má tri deti vo veku 12, šesť a dva roky.

Ale keď sa jej najstaršie dieťa jedného dňa vrátilo domov a spýtalo sa jej na 11. september, Lisa si uvedomila, že potrebuje zmieriť svoju traumu.

„Prišiel ten moment, kedy som si uvedomila, že musím svojim deťom povedať svoj príbeh“, povedala. Keď svojim deťom porozprávala o svojom zážitku, Lisa sa tiež vrátila do Svetového obchodného centra a strávila čas pri pamätníku obetiam 11. septembra. Povedala: „Nemáte poňatia, keď vidíte fotografie, aké je to silné. Sú tam diery, ktoré sa nikdy nezaplnia.  Lisa sa objavila aj v dokumente o útokoch Memory Box: Echoes of 9/11, v ktorom rozpráva svoj príbeh.
Verí, že to, že o tom hovorila v televízii, jej pomohlo spracovať traumu.

Povedala: „Nie je to príbeh, ktorý patrí len mne, je to príbeh, ktorý si zaslúži, aby sa odovzdal ďalším generáciám a povedala by som, že je asi nešťastné byť súčasťou histórie takýmto spôsobom, ale taká je realita.“