Príbeh najmúdrejšieho muža na svete, ktorého nikto nepozná…

Príbeh najmúdrejšieho muža na svete, ktorého nikto nepozná…

5 júna, 2022 0 Od Redakcia

Keď sme v mladosti počuli alebo sa nás pýtali na najmúdrejšieho človeka na svete, napadol nás Albert Einstein. Podľa odborníkov mal nemecký fyzik IQ 160. Odborníci tiež odhadujú, že Newtonovo IQ bolo 190, ale bol tu muž, ktorý „lámal rekordy“ a odhaduje sa, že mal 250-300 a v skutočnosti ho takmer nikto nepozná.

Volal sa William James Siddish. Muž, ktorý sa narodil s talentom a zomrel sám, chudobný a všetkými zabudnutý.

Siddish sa narodil na prvého apríla 1898 v New Yorku. Jeho otec bol psychológ a matka lekárka a od začiatku videli na svojom synovi známky inteligencie a kupovali mu knihy, pričom dieťa nasávalo informácie ako… špongia.

Zázračné dieťa už vo veku 18 mesiacov vedelo čítať New York Times a vo veku 8 rokov už ovládalo osem jazykov (latinčinu, gréčtinu, francúzštinu, gréčtinu, ruštinu. Nemčinu, hebrejčinu, turečtinu a krátko nato vytvoril svoj vlastný jazyk s názvom Vendergood.)

Už ako päťročný vynašiel algoritmus, pomocou ktorého okamžite zistil deň v týždni akéhokoľvek dátumu. Jeho otec Boris prišiel na to, že je „monštrum“ matematik. Keď mal 9 rokov, jeho otec ho chcel dostať na Harvard, ale bol odmietnutý kvôli veku. O dva roky neskôr sa však mal zapísať do histórie.

William Siddish predniesol prednášku na tému „Kvantity štvrtého rozmeru“ pred publikom zloženým z profesorov, študentov a novinárov z Harvardu a MIT. Celé dve hodiny hovoril chlapec, ktorého len pred niekoľkými mesiacmi prijali na prestížnu univerzitu a rozptýlil akúkoľvek nedôveru.

Mnohí z nich odchádzali z prejavu v domnení, že počuli „reinkarnáciu Euklida“.

V publiku bol okrem hrdého otca aj rovnako hrdý krstný otec, filozof William James. V 14 rokoch ukončil štúdium a o dva roky neskôr získal bakalársky titul. Po skončení štúdia Siddish novinárom povedal: „Chcem žiť dokonalý život. Jediný spôsob, ako to dosiahnuť, je robiť to na samotke. Vždy som nenávidel davy.“ V skutočnosti vyhlásil, že sa nikdy neožení.

Krátky čas vyučoval matematiku na Riceovom inštitúte v Texase, ale v istom momente ho vylúčili, pretože bol mladší ako jeho študenti. Ako 21-ročného ho zatkli v Bostone počas účasti na demonštrácii pri príležitosti Sviatku práce a odsúdili na 18 mesiacov väzenia za výtržníctvo a útok na policajta.

Iróniou je, že neurobil ani jedno, ani druhé. Jeho rodičia však našli spôsob, ako ho uchrániť pred väzením a zavreli ho na dva roky do sanatória. Veril, že mu nikto nerozumie a tak sa rozhodol stiahnuť sa z centra pozornosti a žiť pokojnejší život. Vykonával jednoduchú prácu účtovníka, ale keď si jeho kolegovia uvedomili, kto je, rozhodol sa odísť.

„Už len z matematickej rovnice sa mi robí zle. Chcem len spustiť kalkulačku, ale oni ma nenechajú na pokoji,“ povedal v jednej chvíli. Dokonalý život sa pre Siddisha stal… nočnou morou. Po mnohých knihách, ktoré napísal pod rôznymi pseudonymami, skončil tento najbystrejší mozog, aký kedy žil, ako úradník.

William James Siddish zomrel vo veku 46 rokov na krvácanie do mozgu, na rovnakú chorobu, na ktorú zomrel jeho otec vo veku 56 rokov. Muž, ktorý mohol zmeniť svet, zomrel úplne sám a chudobný.

Život Williama Jamesa Siddisha inšpiroval nielen román Mortena Braska, ale aj scenár k filmu Zvláštny Will Hunting.

Podeľte sa o tento zaujímavý článok aj so svojimi priateľmi.