Príbeh, z ktorého nám prebehol mráz po chrbte…

Príbeh, z ktorého nám prebehol mráz po chrbte…

22 januára, 2023 0 Od Redakcia

Potrat je častejším javom, než si myslíme, ale len málo ľudí o ňom dokáže otvorene hovoriť. Tak ako pri všetkom ostatnom, ani pre ľudí, ktorí prežili obrovskú stratu a bolesť srdca, nie je ľahké hovoriť o tom, čo prežili, hoci to väčšine pomáha.

Rachel Whalenová presne vie, aké to je…

Žiaľ, Rachel si až do pôrodnej sály neuvedomovala, že jej dieťa zomrelo v maternici. Všetko už naplánovala pre svoje budúce dieťa, o ktorom si myslela, že bude zdravé a plné života. Zistenie, že dieťa už nie je nažive, bolo tragédiou.

Rachel podporovala nielen rodina a priatelia, ale aj skromné a obetavé pôrodné asistentky, ktoré jej pomáhali počas celého procesu. Rachel cítila, že im musí vyjadriť svoju vďačnosť.

„Pôrodným asistentkám,
Ďakujem, že ste ma zachránili. S vašimi vedomosťami a podporou som dokázala odprevadiť svoju dcéru na ďalší svet, ale vy ste to boli, kto ma vrátil späť do života. Práve ľudskosť, ktorú ste mi preukázali, mi umožnila byť tu.

Za to vám patrí moja hlboká vďačnosť.

Ďakujem vám, že ste sa postarali o to, aby mal môj manžel dostatok vankúšov, keď bol so mnou v nemocnici, a že ste uznali, že podporu potreboval nielen on, ale aj ja. Ďakujem pôrodnej asistentke, ktorá so mnou prišla na jednotku intenzívnej starostlivosti a bola mi oporou, keď som nebola schopná hovoriť, len som bojovala o svoj život. Myslím, že by som to bez Vás neprežila.

Ďakujem pôrodnej asistentke, ktorá mi ukázala, ako si mám naplniť podprsenku ľadom, aby som znížila tvorbu mlieka po tom, ako ho dcéra už nebude potrebovať. Ďakujem pôrodnej asistentke, ktorá ma umyla po smrti mojej dcéry. Ďakujem, že ste mi utreli tvár, učesali vlasy a zviazali ich. Stále cítim dotyk, keď ste mi uhladzovali vlasy dozadu, čo nebolo ani trochu ponižujúce, ale skôr milé gesto.

Ďakujem pôrodnej asistentke, ktorá bola so mnou a pýtala sa na Dorotku. Ďakujem vám, že ste pochopili, aké dôležité bolo pre mňa udržať ju nažive, aj keď už nebola medzi nami. Nikdy nezabudnem, ako si sa ku mne naklonil a opýtal sa ma: „Chceli by ste mi povedať o svojej dcére?“ Ďakujem pôrodnej asistentke, ktorá moju dcérku obliekla, uložila do krásnej polohy a odfotila ju. Táto fotografia pre nás znamená celý svet.

Ďakujeme vám všetkým, že ste sa naučili naše mená a meno našej dcéry predtým, ako ste nás prišli navštíviť. Veľmi veľa znamenalo, keď sme ich počuli hovoriť spolu, takže sme sa mohli cítiť ako skutočná rodina. Ďakujem pôrodnej asistentke, ktorá v prvú noc pokojne prišla do mojej izby, vzala ma za ruku a porozprávala mi príbeh o svojom vlastnom potrate. Ďakujem, že ste ma vyviedli z mojej izolácie.

S vďakou,

„Niekto, koho ste priviedli späť do života.“