Rakovina: Strach z recidívy „paralyzuje“ viac ako polovicu pacientov!

Rakovina: Strach z recidívy „paralyzuje“ viac ako polovicu pacientov!

4 júla, 2022 0 Od Redakcia

Rakovina sa nekončí ani po prekonaní ohrozenia života pacientov.

Potenciálne zdravotné problémy v ústnej dutine, vplyv na činnosť srdca a pľúc, osteoporóza a mnohé ďalšie možné následky boja s touto chorobou budú prenasledovať tých, ktorí prežili, aj tých, ktorí prežili. V neskoršom veku ich najviac sprevádzajú obavy, že sa rakovina jedného dňa vráti.

Podľa systematického prehľadu, na ktorý sa odvoláva Bronfenbrennerovo centrum pre translačný výskum na Cornwallskej univerzite a ktorý zahŕňal údaje zo 46 štúdií s viac ako 9 000 účastníkmi z 13 krajín, je odstránenie strachu z možnej recidívy najčastejšou neuspokojenou potrebou ľudí, ktorí prežili rakovinu.

Štúdie sa pri identifikácii klinicky dôležitých symptómov strachu opierali o osvedčenú a všeobecne uznávanú psychometrickú škálu Fear of Cancer Recurrence Inventory. Depresia, znížená funkčnosť v každodenných činnostiach a horšia kvalita života sú jedny z najčastejších dôsledkov tejto úzkosti, ktorá sa podľa výpovedí ľudí, ktorí ju zažívajú, dá porovnať s tým, čo cítili, keď im bola choroba diagnostikovaná prvýkrát.

Traja z piatich (60 %) uviedli strach z recidívy a jeden z piatich (20 %) sa dotkol najvyššieho skóre na škále označujúcej „paralýzu“ zo strachu z rakoviny. Typ rakoviny a oblasť bydliska nezohrávali pri pocitoch úzkosti žiadnu úlohu, avšak ženy a mladšie vekové skupiny vyjadrovali silnejší klinicky významný strach.

Kroky, ktoré pomáhajú zvládať strach

Ak ste prekonali rakovinu a obavy z recidívy začínajú zasahovať do vašich medziľudských vzťahov a každodenných aktivít, bojíte sa ísť na ďalšiu prehliadku a máte pocit beznádeje, pokiaľ ide o budúcnosť, možno budete potrebovať rozhovor s terapeutom. To isté platí, ak si všimnete príznaky, ako sú ťažkosti so spánkom, jedlom alebo sústredením a rozhodovaním.

Výskum poukázal na niektoré intervencie, ktoré môžu pomôcť, aj keď len dočasne, ako napríklad psychoterapia, najmä kognitívno-behaviorálna terapia, podľa systematického prehľadu, ktorý zistil pozitívne výsledky sedem mesiacov po ukončení sedení, alebo metódy s psychosomatickými účinkami, ako napríklad meditácia a relaxácia.

Zdieľajte tento príspevok aj s ostatnými.