Spovede nemocničných sestier: Čo hovoria ľudia pred smrťou! Z toho vám naskočí husia koža!

Spovede nemocničných sestier: Čo hovoria ľudia pred smrťou! Z toho vám naskočí husia koža!

31 októbra, 2022 0 Od Redakcia

„Vykonalo sa niekoľko štúdií, ktorých cieľom bolo zistiť, čo ľudia hovoria ako poslednú vec, keď zomierajú, ako sa cítia, čomu čelia, čo prežívajú,“ uvádza Daily Mail v článku spred roka. Nedávna štúdia v univerzitnej nemocnici Royal Stoke ukázala, že existuje široká škála ľudí, od tých, ktorí si pred smrťou chcú dať len šálku čaju, cez tých, ktorí chcú naposledy vidieť milovanú osobu, až po tých, ktorí sa sťažujú, že ich život bol príliš krátky.

„Mnohí pacienti si pred smrťou vypýtajú poslednú šálku čaju. Niektorí chcú pred smrťou vidieť svojich domácich miláčikov, ale sú aj takí, ktorí by si radi naposledy vypili svoj obľúbený alkohol,“ takto zhrnuli posledné želania zdravotné sestry. Zdravotná sestra Angela Beesonová uviedla, že tam bol pár v zlom zdravotnom stave, ktorý požiadal, aby ich prisunuli k sebe v posteli a spievali si ruka v ruke. Zomreli spolu o 10 dní neskôr.

Inému opatrovateľovi umierajúci povedal, že život je príliš krátky, preto by sa mal sústrediť na veci, ktoré chce robiť, pretože len tak bude šťastný. Jednu zdravotnú sestru zarazilo, že pracovitý muž po odchode do dôchodku len chradne a nemôže robiť to, na čom tak neúnavne pracoval a že ľutuje, že si neužíval života. Podľa vlastného výskumu univerzity sa pacienti stávali pozitívnejšími, keď sa blížil čas smrti.

„Každý si myslí, že smrť prináša smútok, ale nie je to pravda. Pred odchodom je oveľa menej negatívnych emócií a viac šťastia, čo sa na prvý pohľad môže zdať zvláštne. Naša predstava je, že umieranie je osamelá a bezvýznamná vec, ale keď sa ľudia dostanú do tejto situácie, ich posledné slová sú veľmi láskyplné,“ povedal výskumník Kurt Gray.

Jeden pacient, ktorý už bol v polovedomí, napríklad povedal sestre, že vidí nebo, čo je nádherné miesto. Sestrička na to dodnes nemôže zabudnúť. Ďalšia žena sa počas posledných hodín rozprávala so svojou babičkou, ktorá zomrela pred mnohými rokmi a veľmi sa jej to páčilo. Aj ona zomrela šťastne.

Ukázalo sa, že vedomie človeka pokračuje v činnosti aj po zastavení telesných funkcií. Mozgové bunky sú živé aj niekoľko hodín po tom, čo srdce prestane biť, takže zosnulý môže počuť, čo sa hovorí cez jeho hlavu. Tvrdí to doktor Sam Parnia, vedúci oddelenia intenzívnej starostlivosti na newyorskej klinike, ktorý pracoval s tímom pacientov, ktorí zomreli v klinickej smrti. Aj po zástave srdca boli pacienti schopní presne povedať, čo sa okolo nich dialo, keď boli mŕtvi.

Ukazuje sa, že práve rodina a náboženstvo môžu zmierniť úzkosť zo smrti. „Smrť je oveľa šťastnejšia vec, než si myslíme,“ zhrnul výskum, ktorý ukázal, že skutočne existuje dobrý a bezbolestný spôsob umierania, ale kľúčom k nemu je účinná komunikácia a rodinní príslušníci. „Ľudia by mali o smrti hovoriť otvorene a nebáť sa jej,“ zhrnula svoje skúsenosti jedna zo zdravotných sestier.

Čo si o tom myslíte?