Takmer prišla o dieťa vlastnou vinou, posadnutá dojčiť! Nedôverovala komerčnému mlieku…

Takmer prišla o dieťa vlastnou vinou, posadnutá dojčiť! Nedôverovala komerčnému mlieku…

16 augusta, 2023 0 Od Redakcia

Matka, ktorá mala problémy s dojčením, ale riskovala, že jej dieťa vyhladovie. „Keď som porodila, chcela som dojčiť viac než čokoľvek iné. Mala som však veľké bolesti a pri každom pokuse o dojčenie som krvácala. Ale nič ma nemohlo zastaviť.

V mysli som mala predstavu usmievajúcej sa mamičky, ktorá berie svoje dieťa na ruky a prikladá si ho k prsníku, aby ho dojčila a chcela som byť jednou z takýchto mamičiek. Tento obraz na mňa tak silno zapôsobil, že som si pomyslela, že by sa to malo stať aj mne. To som musela urobiť, pretože to je normálne. Ale nie je to tak vždy.

Moje dieťa kričalo od hladu, pretože nebolo možné odsať toľko mlieka, koľko potrebovalo na kŕmenie. Verila som však, že komerčné mlieko by mu mohlo ublížiť a tvrdohlavo som sa naďalej snažila dojčiť. Na plánovanej trojdňovej prehliadke u pediatra bola moja dcéra už v zúboženom stave, ale ja som si to neuvedomovala. Lekár mi vysvetlil, že ju musím okamžite vziať do nemocnice.

„Vaša dcéra mala vysokú horúčku a pomaly umiera od smädu a hladu,“ povedal mi pokojným, vyrovnaným hlasom. Pred odchodom do nemocnice jej dal fľašu s umelým mliekom, ktoré v priebehu niekoľkých minút vycucala.

Vyčerpanie, nespavosť a agónia posledných hodín mi po celý čas zatemňovali úsudok. Počúvala som lekára, ale mala som problém porozumieť tomu, čo hovoril. Bola som doslova stratená, ako vo sne a okolo mňa sa striedali rozmazané obrazy.

Hladovanie priviedlo dieťa na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Moja dcéra bola okamžite prijatá na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde zostala niekoľko dní. Keď vyšla von, bolo to iné dieťa. Našťastie som bola iná mama… bola som opäť sama sebou, myslela som jasne a všetko išlo hladko. Stále ma však prenasleduje pocit viny, že som svoju novorodenú dcérku nechala vyhladovať kvôli svojej tvrdohlavosti dojčiť.

Pocit viny sa mieša s hnevom na nesprávne informácie o dojčení, ktoré som mala počas tehotenstva. Preto sa chcem porozprávať so všetkými ženami, ktoré sa snažia dojčiť. Dojčenie nie je vždy jednoduché, nie vždy prichádza prirodzene a svet nie je stratený, ak nemôžete dojčiť.

Nehovorím, aby ste to neskúšali ani nechcem znižovať jeho hodnotu… Len hovorím, aby ste nedopustili, aby sa vaše dieťa „postilo“ zo strachu, že ublížite nejakému vzorcu, ako som to urobila ja…“

Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými na Facebooku.