Toto dievčatko bolo 3 roky nemé. Jej rodičia však boli jedného dňa úplne šokovaní…

Toto dievčatko bolo 3 roky nemé. Jej rodičia však boli jedného dňa úplne šokovaní…

20 marca, 2023 0 Od Redakcia

Toto dievčatko tri roky nevydalo ani hlásku a s okolitým svetom komunikovalo len prostredníctvom obrázkov. Podľa organizácie na podporu autizmu Autism Speaks trpí autizmom každé 68. dieťa a v priemere každý 42. chlapec.
Je to jedna z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich „vývojových porúch“, ktorá dnes postihuje tisíce detí. Neexistuje žiadny liek.

Nie všetci ľudia s autizmom majú rovnaké príznaky a bojujú s rovnakými problémami. Niektorí jedinci s autizmom sú veľmi aktívni a angažovaní, zatiaľ čo iní môžu mať problémy s koordináciou rečových a pohybových aktivít. Každé dieťa je jedinečné.

Toto dievčatko bolo veľmi výnimočným prípadom a deň čo deň vzdorovalo nepriazni osudu. Tri roky bola v úplnom tichu, keď jedného dňa šokovala svojich rodičov.

Jej reč utíchla a krátko nato prestala nadväzovať očný kontakt a nereagovala na svoje meno. „Skúšali sme logopéda, ale posledné dva roky to bolo hrozné. Bolo vidieť, ako sa na seba hnevá.“ Rodina Coco spustila online kampaň na získanie finančných prostriedkov na rečovú terapiu.

V rámci kampane sa doteraz vyzbieralo viac ako 20 000 EUR.

Logopedické sedenie pre Coco stojí 50 eur. Vďaka týmto stretnutiam sa úsilie rodiny a štedré dary všetkých nakoniec vyplatili. Po troch rokoch mlčania Coco konečne povedala svoje prvé slová.

„Chcela by som ešte toast, prosím,“ povedala presne. Jej rodina mala obrovskú radosť.

„Stále to opakovala a my… Bože, neverili sme vlastným ušiam,“  Rachel povedala. „Cítila sa taká spokojná, skákala hore a dole a hovorila: „Chcem ešte toast, chcem ešte toast“. V takejto chvíli, keď vaše dieťa dáva silu slovám, by ste nemali dávať najavo, ako sa tešíte, ale my sme jednoducho nedokázali ovládať svoje emócie,“ povedala Rachel . „Len sme tlieskali a jasali.“

„Deti s autizmom majú aj obmedzenú stravu.“

Coco používala dvojslovné vety, kým sa vo veku 2 rokov natrvalo odmlčala. Podobne ako mnoho iných detí s autizmom mala problémy s komunikáciou s ľuďmi. Pre tento stav je veľmi typické, že jazykové schopnosti zaostávajú a oneskorujú sa, pretože komunikácia je pre ne náročná.

Podľa Národnej autistickej spoločnosti sú typickými znakmi nedostatok sociálnych, spoločenských inštinktov a väčší záujem o všetko mimo ľudí. Typické sú jazykové ťažkosti a pocit istoty pri každodenných rutinných a opakovaných činnostiach. Všetci ľudia s autizmom sú náchylní na tieto príznaky, hoci v rôznej miere.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.