Tragédia sedemročného dieťaťa, ktoré nečakane zomrelo, je záhadou a mnohí tvrdia, že ide o legionársku chorobu!

Tragédia sedemročného dieťaťa, ktoré nečakane zomrelo, je záhadou a mnohí tvrdia, že ide o legionársku chorobu!

21 júla, 2022 0 Od Redakcia

Legionárska choroba je nebezpečná infekcia, ktorá môže spôsobiť aj smrť. Každé leto (najmä) sa dôrazne odporúča čistenie filtrov klimatizácie. Čo spôsobuje táto konkrétna baktéria a aké sú jej príznaky.

Momentálne je smrť 7-ročného chlapca stále záhadou (až do oficiálnych výsledkov toxikologických testov).

Sedemročné dieťa prišlo do nemocnice s vysokou horúčkou a v polomŕtvom stave. Podľa otca dieťaťa mu lekári v nemocnici povedali, že smrť dieťaťa mohli spôsobiť klimatizačné zariadenia v dome a ako by mali filtre čistiť. Niečo známe ako legionárska choroba.

Aká je inkubačná doba – prenáša sa z človeka na človeka?

Ochorenie spôsobuje baktéria, mikrób, ktorý žije v stojatej vode, vysvetlil pediater Marios Andreou. Inkubačný čas od momentu, keď sa človek dostane do kontaktu s baktériou, je 2 až 10 dní a príznaky sa spočiatku podobajú chrípke, ako ju poznáme, zdôraznil pediater.

Zhoršenie je rýchle so zápalom pľúc a veľmi vysokou horúčkou a hnačkou. Na liečbu je potrebná vhodná antimikrobiálna liečba. Podľa pána Andreoua však nie je ľahké podozrenie, že ide o túto baktériu, ani keď sa dostane do nemocnice a vzorky sa musia poslať do špecializovaných laboratórií.

Pediatrička v každom prípade vysvetlila, že sa neprenáša z človeka na človeka.

Legionárska choroba: pozor na príznaky ochorenia z klimatizácie

Nekompletná alebo nedostatočná údržba klimatizácie spôsobuje hromadenie nebezpečných baktérií vo vnútri klimatizácie, ktoré sa prenášajú do vzduchu, ktorý človek dýcha. Legionárska choroba je závažná forma zápalu pľúc. Rozsiahly zápal pľúc zvyčajne spôsobený infekciou baktériou známou ako legionella.

Legionárska choroba nie je nákazlivé ochorenie, ktoré sa prenáša z človeka na človeka kontaktom. Namiesto toho sa väčšina ľudí nakazí vdýchnutím baktérií. Starší ľudia, fajčiari a ľudia s oslabeným imunitným systémom sú obzvlášť náchylní na legionársku chorobu.

Baktéria legionárskej choroby spôsobuje aj pontiacku horúčku, miernejšie ochorenie podobné chrípke. Tieto dve ochorenia sa samostatne alebo spolu označujú jednoducho ako „legionárska choroba“.

Horúčka zvyčajne sama zmizne, ale ak sa ponechá bez lekárskeho ošetrenia, môže byť legionárska choroba smrteľná. Hoci včasná liečba antibiotikami zvyčajne ochorenie vylieči, niektorí ľudia majú problémy aj po liečbe.

Príznaky

Legionárska choroba sa zvyčajne vyvinie 2 až 10 dní po tom, ako je človek vystavený baktérii legionella.

Najčastejšie sa začína nasledujúcimi príznakmi:

– Bolesť hlavy
– Bolesť svalov
– Najčastejšími príznakmi sú bolesti svalov
– Horúčka, ktorá môže dosiahnuť 40 °C a viac

Do druhého alebo tretieho dňa sa u pacienta objavia ďalšie príznaky, ktoré môžu zahŕňať:

  • Kašeľ, ktorý môže mať aj hlien a niekedy aj krv
  • Dýchavičnosť
  • Bolesti na hrudníku, ktoré môžu, ale nemusia byť sprevádzané hlienom
  • Príznaky v gastrointestinálnom systéme, ako je nevoľnosť, vracanie a hnačka
  • Zmätenosť alebo iné duševné zmeny

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.