Väzeň so zlomenou nohou a prasknutými rebrami zachraňoval obete tornáda. Čo urobil potom, by nikto nečakal…

Väzeň so zlomenou nohou a prasknutými rebrami zachraňoval obete tornáda. Čo urobil potom, by nikto nečakal…

10 februára, 2023 0 Od Redakcia

Marco Sanchez bol jedným z väzňov v okrese Graves, ktorí pracovali v továrni na sviečky Mayfield, keď sa oblasťou vlani v decembri prehnalo tornádo. Napriek ťažkým zraneniam sa Sanchezovi podarilo vyslobodiť a potom pomôcť ostatným uniknúť z hromady trosiek.

Tento týždeň bol ocenený nielen za to, že „dosť možno zachránil ľudské životy“, ale po ošetrení zranení sa aj sám odovzdal polícii. Sanchez pracoval v továrni na sviečky v Kentucky 10. decembra so šiestimi ďalšími väzňami ako súčasť dohody medzi väzením a továrňou. Keď zasiahlo tornádo, továreň na sviečky sa zrútila a uväznila vo vnútri desiatky zamestnancov.

Utrpel zlomeninu nohy a prasknuté rebrá, no nejako sa mu podarilo ujsť.

„Keď sa Sanchez vyslobodil, so zlomenou nohou a prasknutými rebrami, nezištne šiel a našiel nástroje a iné predmety a vrátil sa a znovu vstúpil do trosiek,“ uviedol na Facebooku šerif okresu Graves Jon Hayden. Po záchrane ďalších mu zranenia ošetrili v nemocnici. Keď ho prepustili, priblížil sa k policajtovi a upozornil ho, že je väzňom a treba ho vziať do väzby.

Policajt mu údajne povedal, že momentálne nemôže, navyše väzenie bolo zničené.

Sanchez sa teda odviezol kyvadlovým autobusom do útulku, kde sa dostal do kontaktu s väzenským personálom. Potom bol umiestnený späť do vyšetrovacej väzby. Niekoľko týždňov po smrteľnom tornáde sa Hayden dozvedel o väzňovi, ktorý údajne zachraňoval životy v továrni na sviečky. Vyhrabal sa po ďalších informáciách a dozvedel sa, že väzňom je Sanchez. Jeho sudca, ktorý vyniesol rozsudok, bol oboznámený so situáciou a uskutočnilo sa pojednávanie.

Počas vypočutia sa zistilo, že Sanchezovi zostávalo už len 14 dní na výkon trestu, a namiesto toho, aby dostal šokovú probáciu, sa rozhodol ukončiť svoj trest.

Na slobodu sa má dostať 1. marca.

Kancelária šerifa okresu Graves uviedla, že po prepustení budú zdieľať informácie o tom, ako pomôcť Sanchezovi.

„Dúfame, že ho niekto riskne a dá mu príležitosť začať nový život,“ napísal šerif. „Je to tvrdý robotník, keďže od tornáda pomáha krajskej vláde pri sťahovaní kancelárií a je to veľmi skromný človek. Prajeme mu to najlepšie a tlieskame mu za jeho zmysel pre ľudskosť.“

Podľa Lexington Herald Ledger Sanchez a ďalších šesť väzňov prežili. Jeden ďalší väzeň, ktorý bol ošetrený v nemocnici a odišiel, sa neskôr sám prihlásil. Robert Daniel, zástupca, ktorý dohliadal na väzňov, bohužiaľ neprežil.

Veľmi si vážime Marca. Nie každý by urobil to, čo on!

Zdieľajte jeho čin aj ďalej…