Vždy, keď sme sa pohádali, manžel odišiel s deťmi a vypol si mobil. Až kým mi nezavolala jedna milá pani…

Vždy, keď sme sa pohádali, manžel odišiel s deťmi a vypol si mobil. Až kým mi nezavolala jedna milá pani…

13 júna, 2024 0 Od Redakcia

Vo svete je veľa šialenstva. Počúvajte ma. Viem, o čom hovorím. Môj bývalý manžel mal veľa podivností. Chcel mať oblečenie zložené určitým spôsobom, stôl prestretý podľa svojich predstáv, jedlo pripravené tak, ako mu chutilo, bez akýchkoľvek zmien atď.

Nič z toho mi nevadilo. Nepracujem a vo všeobecnosti rada upratujem dom a varím. Mala som príjem, pretože byt, v ktorom som bývala, keď som ho spoznala, som si prenajala, keď sme sa vzali a brala som nájomné. Nikdy som ho nežiadala o peniaze na vlastné výdavky.

Keď sa nám narodilo prvé dieťa, tak ako u všetkých párov, aj u nás bolo napätie. V dome nebolo upratané ako predtým, možno mi chýbalo varenie a možno som brala jedlo od mamy alebo svokry. Trucoval, ale nič nepovedal. V tesnej blízkosti sa nám narodilo druhé dieťa. V domácnosti a s deťmi mi nikto nepomáhal, ale napriek tomu som robila všetko, čo bolo v mojich silách, aby som udržala dom čistý a mala k dispozícii jedlo.

Podarilo sa mi to s veľkým úsilím. Keď boli deti staršie a videl niečo, čo sa mu nepáčilo, začal kričať. Prišiel domov a v televízii nešli správy a ja som stále varila…

Krik – nebolo prípustné prísť domov unavený z práce, nemať všetko pripravené a v televízii nepustiť správy.

Boli na podlahe hračky? Krik – nebolo dovolené mať takýto neporiadok s hračkami, keď ho iné malé deti nemali.

Dostala som jedlo od svojej matky? Krik – ak celý deň sedíte doma, mali by ste mať všetko pripravené. Aj iní mali deti a zvládali všetko.

Myslím, že rozumiete. Vydržala som to dlhé roky. Kým moje deti nemali 2 a 3 roky. Pri každej hádke, keď som sa snažila brániť pre zjavné – vzal deti a zmizol. Vypínal si mobil a ja som ho nikde nemohla nájsť. Vrátili sa o niekoľko hodín neskôr a keď som sa detí spýtala, kam išli, povedali mi, že išli na výlet k otcovým priateľom. Pýtala som sa ho, ku ktorým kamarátom chodí a on mi to nepovedal.

O dva dni neskôr došlo k bitke. Išiel vyzdvihnúť deti a keď som sa mu postavila do cesty, vyhlásil, že deťom spôsobujem psychický problém a že má právo vziať ich na prechádzku. Mobilný telefón je vypnutý. To isté. Trvalo to celé mesiace s vyhrážkou, že má plné právo vziať deti na prechádzku. Ale ako rodina sme tam nešli. Povedal mi, že ich berie sám, aby som mohla dohnať povinnosti, ktoré „v poslednom čase opúšťam“.

Mala som ho naozaj plné zuby, ale nechcela som rozbiť svoju rodinu. Ale nedal mi na výber.

Jedného dňa mi domov zavolala istá pani. Bola to žena, s ktorou mal vzťah posledný rok. Táto pani bola rozvedená so šesťročným dieťaťom a môj manžel chodil k nej domov s našimi deťmi a nechával ich s opatrovateľkou a chodili spolu von alebo sedeli v izbe a žili svoj milostný život.

Zavolala mi, aby mi to oznámila z dobroty svojho srdca – „zo ženskej solidarity“. Poďakovala som jej a myslela som to vážne. Podala mi ho na tanieri. Príležitosť, ktorú som hľadala. Rozišli sme sa čo najslušnejšie. Teraz, keď ich berie na prechádzku, nezmizne a je tam, keď mu zavolám. S dámou vzťah nevydržal – neviem prečo a ani ma to nezaujíma.

Náš domček sa leskne a sme šťastnejší ako kedykoľvek predtým. A ak som nemala čas žehliť alebo variť, nie som nikomu na očiach. Urobím to na druhý deň.

Ďakujem, že ste mi dali príležitosť napísať môj príbeh!

Margarita, 33 rokov.