Za každou dobrou mamou je vždy milujúci otec…

Za každou dobrou mamou je vždy milujúci otec…

4 januára, 2024 0 Od Redakcia

Na každú stránku/časopis pre otcov pripadá pravdepodobne 30 citátov pre mamy a na každý citát venovaný otcovskej láske pripadá najmenej päťsto citátov o láske, odvahe, trpezlivosti a obdivuhodnom sebazapieraní matiek. Nie je to tak, že by otcovia boli neviditeľní, ale zabudli sme na nich, unesení vlastnými každodennými výkonmi…

Nemusíte byť mama, aby ste si to všimli: prevláda pocit/názor, že zatiaľ čo mama sa denne venuje na 100 %, posúva svoje hranice a neustále vytvára lásku a riešenia, otec je neprítomný alebo nešikovný, alebo povrchný a nemá záujem.

Prečo je v radoch mamičiek také bežné a samozrejmé, že otcovia sú v projekte „rodina“ druhoradými aktérmi? Prečo je priemerná mama plná sťažností a/alebo hnevu na svojho neprítomného partnera?

Možno je to preto, že my samé nastavujeme scénu takú, akú ju chceme mať a otcov z nej samé vylučujeme, pretože „oni to nevedia“, „nemôžu“, „ak to neurobím, nebude to tak ako to má byť“. Možno preto, že v mnohých prípadoch sú otcovia skutočne otravní a znepokojujúco neprítomní, považujú výchovu dieťaťa za ženskú záležitosť a svoje vlastné povinnosti obmedzujú na úroveň „nosiča“ alebo toho, kto dieťa párkrát denne pobaví.

Bez ohňa niet dymu. Mamičky sa všade sťažujú a hnevajú, pretože oteckovia zjavne neberú svoju úlohu tak vrúcne ako by mali (áno, mali by, pretože dieťa vytvárajú a vychovávajú dvaja). Trend v reálnych a online studniach však núti zamyslieť sa či totiž neexistujú otcovia, ktorí svoje dieťa milujú a starajú sa o ne, akoby boli mamami…

Samozrejme, že existujú a ak sa nás spýtate, povedali by sme, že ich je dosť veľa a že im robíme krivdu, ak na nich zabúdame alebo ich prínos „spochybňujeme“.

Novú generáciu otcov netvoria len workoholickí kariéristi, ľahostajní „gaučoví“ otcovia a ignorantskí a bezstarostní otcovia-hobbyisti.

  • Sú otcovia, ktorí sa tiež budia, keď dieťa v noci plače. Vedia ako prebaľovať, kŕmiť a uspávať rovnako ako mama a aj keď urobia chybu, nevzdávajú sa.

  • Sú otcovia, ktorí vedia zapletať vrkoče, diskutovať o sexe a fajčení, kupovať dcére vložky a rozprávať rozprávky pred spaním.
  • Sú otcovia, ktorí sú prítomní pri pôrodoch a ultrazvukoch. Vedia povzbudzovať, navrhovať riešenia, byť úzkostliví a starať sa o rast, zdravie, vzdelanie a rovnováhu svojich detí.
  • Sú oteckovia, ktorí kupujú krásne detské knižky, chodia na hojdačky, dávajú si svoje ratolesti na plecia a berú na seba úlohu uspávať ich, keď je mama vyčerpaná.

Áno, nenosili dieťa v bruchu deväť mesiacov a nemajú ani potuchy o tom, aké sú pôrodné bolesti. Môžu dokonca predstierať, že nepočujú plač dieťaťa v noci alebo trvať na tom, aby dieťa systematicky nedávali spať skôr. Niekedy môžu pôsobiť dojmom, že im na bezpečnosti vašich detí záleží menej ako vám.

S najväčšou pravdepodobnosťou ste zodpovednejšie, výkonnejšie a vyspelejšie ako oni.

Ale zamyslite sa, zvládli by ste to bez nich?