Zdravotná sestra, ktorá zachránila 2 500 detí pred nacistami, po 70 rokoch odhaľuje svoj hrdinský príbeh…

Zdravotná sestra, ktorá zachránila 2 500 detí pred nacistami, po 70 rokoch odhaľuje svoj hrdinský príbeh…

26 mája, 2022 0 Od Redakcia

Irena Sendlerová bola hrdinka druhej svetovej vojny, ktorá zachránila 2 500 židovských detí z varšavského geta a o 50 rokov neskôr sa skupina detí z jednej kansaskej školy a ich učiteľka rozhodli vyrozprávať jej príbeh. Irena, ocenená poľskou vládou a nominovaná na Nobelovu cenu mieru, zomrela vo veku 98 rokov s vedomím, že prežila plnohodnotný a zmysluplný život. A po celý čas zostala pokorná.

„Každé dieťa zachránené s mojou pomocou a s pomocou všetkých tajných poslov, ktorí dnes nežijú, je dôvodom mojej existencie na tejto zemi, nie titulom slávy,“ uviedla v liste poľskému senátu v roku 2007.

Začnime však od začiatku. Sendlerová sa narodila v roku 1910 vo Varšave v Poľsku. Hoci bola vychovávaná ako katolíčka, jej otec, lekár, ju povzbudzoval, aby sa stýkala so židovskými deťmi. Jej otec zomrel, keď mala sedem rokov, ale dokázal jej vštepiť veľký súcit s ostatnými.

V mladosti pracovala ako sociálna pracovníčka počas nacistickej invázie do Poľska v roku 1939. Neskôr sa vydávala za zdravotnú sestru, aby sa dostala do varšavského geta – oblasti mesta, v ktorej žilo 450 000 Židov a ktorú v roku 1940 obsadili nacisti.

Podmienky v gete boli hrozné a šírili sa tu choroby.

Sendlerová chcela urobiť všetko pre záchranu židovských detí, ktoré by pravdepodobne skončili v plynových komorách nacistických táborov smrti. Podľa Inspire More sama Sendlerová povedala: „Môj otec ma naučil, aby som sa pokúsila zachrániť topiaceho sa človeka, aj keď neviem plávať. A v tom čase sa topilo práve Poľsko.“

Keď si to uvedomila, spojila sa s odbojovou organizáciou „Zegota“ a ich úlohou bolo oslobodiť Židov uväznených v gete. Začala tajne vynášať deti a bábätká, niekedy vo vreciach a košoch, dokonca aj v rakvách a tvrdila, že zomreli. Bola to nebezpečná misia.

Keby ju vtedy strážcovia objavili, zastrelili by ju.

Ako člen malého tímu dokázala Sendlerová zachrániť životy tisícov detí. Deti dostali falošné mená a boli odvedené do pestúnskych domovov, sirotincov a kláštorov. Sendlerová si však viedla zoznam každého dieťaťa uložený na kúskoch papiera, ktoré vložila do pohárov a potom zakopala pod strom.

Napriek veľkej opatrnosti nacistické sily nakoniec Sendlerovej misiu odhalili. Bola zatknutá a brutálne mučená, ale nikdy sa svojim väzniteľom k ničomu nepriznala. Sendlerovú pred istou smrťou zachránili jej priatelia a spolupracovníci, ktorým sa ju podarilo oslobodiť podplatením kata.

Na druhý deň nacisti oznámili, že ju zastrelili. Niekoľko ďalších rokov svojho života vystupovala pod pseudonymom.

Po skončení vojny vykopala poháre a pokúsila sa kontaktovať deti, aby sa spojili so svojimi rodinami. Žiaľ, takmer všetci rodičia detí, ktoré Irena zachránila, zomreli vo vyhladzovacom tábore Treblinka. Podľa nekrológu v denníku Guardian sa vrátila k práci na oddelení sociálnej starostlivosti a založila sirotinec a domov dôchodcov.

Po nástupe komunizmu v Poľsku po vojne sa na jej príbeh zabudlo.

V roku 1999, v deň, keď Sendlerovej syn zomrel na infarkt, sa však malá skupina amerických stredoškolákov rozhodla napísať hru o jej živote s názvom Život v pohári.