5 vecí, ktoré plač robí s telom. Toto by ste možno nečakali!

5 vecí, ktoré plač robí s telom. Toto by ste možno nečakali!

16 marca, 2023 0 Od Redakcia

Vedci dokázali, že niekedy všetko, čo potrebujete, aby ste sa cítili lepšie, je srdečný plač. Hoci spoločnosť necitlivo považuje za prejav slabosti, tento očistný zážitok je vysoko rozvinutou formou správania. Neurovedec Dr. William H. Frey, zakladateľ a spoluriaditeľ Výskumného ústavu Alzheimerovej choroby, strávil viac ako 20 rokov štúdiom plaču a sĺz.

Podľa Dr. Freya…

Plač nie je len ľudskou reakciou na frustráciu a smútok, ale aj zdravým procesom. Jeden z prirodzených spôsobov, ako znížiť stres. Ak sa stres nelieči, bude mať mnoho negatívnych účinkov na náš organizmus, vrátane zvýšenia rizika kardiovaskulárnych ochorení.“

Ako nám plač pomáha?

1 – Zmierňuje stres
Chronický, teda neustály stres zvyšuje riziko srdcového infarktu, môže mať škodlivý vplyv na niektoré oblasti mozgu, prispieva k tráviacim problémom, ako je tvorba vredov, môže okrem iného spúšťať tenzné bolesti hlavy a migrény.

„Schopnosť ľudí plakať má hodnotu prežitia.“ zdôraznil doktor Frey.

2 – Znižuje krvný tlak
Zistili, že plač okamžite znížil krvný tlak a srdcovú frekvenciu pokusných osôb. Je známe, že vysoký krvný tlak poškodzuje srdce a cievy a môže prispieť k zlyhaniu srdca, mŕtvici a demencii.

3 – Slzy odstraňujú toxíny z tela
Slzy pomáhajú odstraňovať z tela chemikálie, ako sú toxíny a kortizol, ktoré sa pri emočnom strese zvyknú hromadiť v tele a môžu spôsobiť veľké škody. Plač prináša fyzickú a emocionálnu úľavu, čo vám pomôže začať s čistým štítom.

4 – Znižuje hladiny mangánu
Spolu s plačom v tele klesá hladina mangánu, minerálu, ktorý ovplyvňuje náladu a nachádza sa v slzách vo výrazne vyšších koncentráciách ako v krvnom sére. Jeho zvýšená hladina môže byť spojená s úzkosťou, podráždenosťou a agresivitou.

5 – Oslobodzuje naše emócie, robí nás humánnymi
Hoci všetky cicavce majú oči pokryté slzami, iba ľudia môžu reagovať na emocionálny stres plačom. Vďaka plaču si uvedomujeme prežité emócie, motivuje nás k súcitu, aby sme ako jednotka fungovali a prežili čo najlepšie.

Pravdou je, že plač má aj veľmi dôležitú spoločenskú úlohu. Napomáha komunikácii, vyjadruje povahu a silu vzťahu, vytvára sympatie a zbližuje ľudí.

Keď sa nabudúce budete cítiť niečím emocionálne zahltení, nebráňte sa slzám, ale zapamätajte si tieto myšlienky a uvoľnite ich. V prípade potreby si nájdite pokojné miesto, kde vás nikto nebude rušiť, alebo bezpečné rameno. Ver mi, potom sa budeš cítiť oveľa lepšie.

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!