Biela žena sa vydala za černocha proti vôli svojho otca: Toto však nikto nečakal…

Biela žena sa vydala za černocha proti vôli svojho otca: Toto však nikto nečakal…

11 marca, 2023 0 Od Redakcia

Keď srdce chce to, čo chce srdce, nedá sa to zastaviť, dokonca ani drahý starý otec. Od začiatku čelili Leon Watson a Rosina Rodriquez diskriminácii nielen zo strany spoločnosti, ale aj zo strany ich rodiny. Napriek tomu všetkému sa dožili toho, že patrili medzi najstaršie žijúce medzirasové páry legálne zosobášené v Spojených štátoch.

„V určitom bode to ľudia jednoducho akceptovali.“

Keď pár v roku 1949 prvýkrát začal randiť, boli voči svojmu okoliu opatrní. Na prvom rande išli do kina. Ako prvá vstúpila do divadla Rosina, žena svetlej pleti s koreňmi v Mexiku. Leon, černoch, ktorý slúžil v námornom zbore Spojených štátov, čakal niekoľko minút, kým vstúpil. Ani jeden nechcel spôsobiť problém, keď Leon sedel vedľa Rosiny.

„Vždy sme to robili,“ povedal Leon pre The New York Times v roku 2017. „Pozerali na vás, ako by ste boli v zoo. Len sme zdvihli hlavy a pokračovali ďalej.“

Ak by neskôr vedeli, že na určitom mieste narazia na problém, zostali by ďaleko. Leon a Rosina však narazili na problém, keď sa Rosin otec dozvedel, že Leon požiadal o jeho dcéru. Zo všetkých síl sa snažil povedať Rosine, že sa chystá na ťažký život tým, že sa vydá za černocha, ale Rosina to nechcela počuť. Tvrdila, že videla iné manželské medzirasové páry žiť svoj najlepší život, takže vedela, že je to možné.

Nič by jej názor nezmenilo. Takže v roku 1950, len pár rokov po tom, čo Kalifornia legalizovala manželstvá medzi rasami, sa Leon a Rosina zosobášili. Aj keď boli zosobášení a ich zväzok bol oficiálne uznaný štátom Kalifornia – trvalo by ešte niekoľko rokov, kým všetkých 50 štátov uznalo medzirasové manželstvá – stále znášali skryté aj zjavné činy diskriminácie zo strany ostatných.

Niekoľko bielych rodín sa presťahovalo zo susedstva, keď si kúpili svoj prvý spoločný dom v Oaklande v Kalifornii, a Rosina sa bála odvety v práci, ak by niekto zistil, za koho sa vydala.

„Vtedy to bolo veľmi nezvyčajné a nikdy som nikomu nepovedala, že som vydatá za černocha,“ povedala. „Nechcela som byť odmietnutá.

V jednej chvíli Rosina, ktorá pracovala v pokrývačskej firme, požiadala svojho šéfa, aby jej pomohol s opravami strechy jej domu. Bála sa, že sa dozvie o jej tajomstve a vyhodí ju. Nevyhodil ju. Vo svojom dome zriedka hovorili o svojich rozdieloch, najmä pokiaľ ide o ich tri deti, José, Jorge a Lucia. Keď ich deti vyrastali, čelili zjavnej diskriminácii, ale nie takej, ako ich rodičia, keď boli mladší.

Verejné školy, ktoré navštevovali, mali deti z rôznych prostredí, takže veľa študentov Watsonovým deťom nevenovalo veľkú pozornosť. Niektorí sa však stále pýtali, ako môže byť žena so svetlou pleťou matkou troch detí, ktoré majú tmavšiu pleť. Rodina mala pre týchto ľudí štandardnú odpoveď: „Tak čo to má spoločné s tebou? Aký máš problém?“

„Veľmi si uvedomujú, ako hrozne sa s černochmi zaobchádzalo,“ povedala Rosina o svojich deťoch.

Josého zastavili ako tínedžera, pretože polícia mala podozrenie, že šoféroval ukradnuté vozidlo. V súčasnosti José hrdo zobrazuje svoju identitu na personalizovanej poznávacej značke 1BLACKMEX. Rosina mala spočiatku obavy z rozhodnutia svojho syna, pretože vedela, že by to mohlo potenciálne pritiahnuť pozornosť k Josému, černochovi.

A bola si vedomá toho, ako sa spoločnosť správa k černošskej populácii. „Nikdy sa to naozaj nezmenilo. To je to, čo by sme chceli vidieť predtým, ako pôjdeme.“ Bohužiaľ, Leon zomrel vo veku 92 rokov v apríli 2020, mesiac pred masívnymi protestmi, ktoré vypukli po celom svete po smrti Georga Floyda, čo vyvolalo dlho očakávané diskusie o nutnej zmene a dlho očakávané súdne spory proti.

Pred jeho smrťou pár oslávil 70 rokov manželstva, čím sa stal jedným z najdlhšie legálne zosobášených medzirasových párov.

Bohužiaľ existuje veľa príbehov ako Rosina a Leon. Je srdcervúce vedieť, že nielen spoločnosť vám hovorí, koho môžete a nemôžete milovať, ale niekedy aj vaša rodina.

Prosím zdieľajte tento príbeh.