Bozk blízkeho priviedol moje novorodeniatko na jednotku intenzívnej starostlivosti…

Bozk blízkeho priviedol moje novorodeniatko na jednotku intenzívnej starostlivosti…

16 apríla, 2022 0 Od Redakcia

Keď sa do rodiny narodí dieťa, blízki priatelia a príbuzní ho túžia vidieť, držať v náručí a zasypávať bozkami! Ich nadšenie a túžba privítať ho čo najvrúcnejšie môže nových rodičov lákať a umožniť im takéto… prejavy lásky. Netreba však zabúdať na to, že novorodencov organizmus ešte nemal čas dostatočne rozvinúť svoj imunitný systém a vystavenie bežným baktériám ho môže vystaviť veľkému riziku.

Tragickým príkladom je príbeh matky troch detí, ktorá takmer prišla o syna kvôli „nevinnému“ bozku blízkeho príbuzného.

„Sam, môj len 8-týždňový syn, zrazu dostal silný kašeľ. Nasledujúci deň už takmer nič nejedol a začal rýchlejšie a ťažšie dýchať. Samozrejme, že som nestrácala čas a vzala som ho rovno do nemocnice. Lekári mi oznámili, že moje dieťa sa nakazilo RSV, respiračným syncyciálnym vírusom, ktorý je veľmi častý u dojčiat a detí do 2 až 3 rokov a v priebehu niekoľkých hodín muselo byť prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti pre dojčatá s výskytom zápalu pľúc.

Pravdou je, že som o tomto víruse nemala ani potuchy… Keď však bol môj syn v nemocnici, dozvedela som sa, že je hlavnou príčinou bronchiolitídy v prvom roku života dieťaťa a môže spôsobiť zápal pľúc. Najhoršie však je, že podľa lekárov sa pravdepodobne nakazil od dospelého, ktorý bol možno trochu… prechladnutý!

Pri pohľade späť na predchádzajúce dni sme si uvedomili, že príčinou zla bol blízky a milujúci príbuzný, ktorý nedokázal odolať a niekoľko hodín pred objavením sa prvého príznaku objal a pobozkal nášho malého Sama.

Nanešťastie bol trochu rozrušený, ale v tej chvíli sme si ani my, ani on nemysleli, že nevinný bozk môže poslať nášho syna na jednotku intenzívnej starostlivosti. Úzkosť nás všetkých bola veľká! Náš malý anjelik bol intubovaný a my sme počítali minúty, kým príde jeho lekár a informuje nás o jeho zdravotnom stave. Keď táto chvíľa prišla, správy neboli povzbudivé. Nebezpečenstvu zatiaľ unikol, ale lekár sa ma snažil pripraviť na to, čo príde.

Výslovne mi povedal, že jeho zdravotný stav sa v najbližších dňoch zhorší, ale stále som si nevedela predstaviť, čo nás čaká…

Nasledujúce dni boli jedny z najťažších v mojom živote, syn trpel a ja som trávila dni a noci v nemocnici, ďaleko od mojich dvoch ďalších detí. Nechcem to však rozoberať… Našťastie všetko dopadlo dobre a náš malý Sam sa po niekoľkých 24 hodinách úplne zotavil. Ale všetkým rodičom chcem povedať to, čo mi povedali lekári a sestry: detská nemocnica, kde bol môj syn hospitalizovaný, bola plná detí a dojčiat s RSV, ktoré sa nakazili od dospelého!

Je smutné, že existuje veľa ľudí, ktorí si myslia, že bozkávať dieťa je úplne neškodné a ani si nevedia predstaviť, aké škody môžu spôsobiť. Niekedy dokonca ignorujú pravidlá stanovené rodičmi, pretože ich považujú za prehnané a príliš starostlivé. Ale veci nie sú také…

Nie sme ani prehnane starostliví, ani prehnane ochranárski. Existuje mnoho príkladov, keď deti ochoreli na RSV (ako náš syn) alebo herpes simplex z neopatrnosti „dospelého“. My rodičia preto musíme byť veľmi prísni v pokynoch, ktoré dávame ľuďom, ktorí nás navštívia a nedovoliť nikomu, aby bozkával naše deti – aj keď sú nám veľmi blízki a drahí.“

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými na Facebooku.