Bývalej partnerke teraz hovorí „monštrum“ a tvrdí, že jej dievčatko by bolo stále nažive, keby sa nestretli…

Bývalej partnerke teraz hovorí „monštrum“ a tvrdí, že jej dievčatko by bolo stále nažive, keby sa nestretli…

16 decembra, 2022 0 Od Redakcia

Batoľa Star Hobson malo len 16 mesiacov, keď zomrelo. Odvolací súd uviedol, že len šesťročný trest jej matky za to, že dovolila jej smrť, bol príliš mierny. Matka zavraždeného batoľaťa povedala svojej rodine, že jej bývalá milenka je monštrum a teraz si uvedomuje, že jej dievčatko by bolo stále nažive, keby sa nestretli.

Frankie Smithová (20) bola v decembri uväznená na osem rokov za to, že spôsobila alebo umožnila smrť batoľaťa, čo dnes sudcovia odvolacieho súdu zvýšili na 12 rokov. Mladá matka bola uväznená za svoju úlohu pri smrti svojej 16-mesačnej dcéry, ktorú zabila Smithovej bývalá partnerka Savannah Brockhillová. Vyhadzovačka a ochrankárka Brockhillová (28) dostala za vraždu minimálny trest 25 rokov.

( Smithovej bývalá partnerka Savannah Brockhillová)

Sudcovia odvolacieho súdu však dnes rozhodli, že trest udelený matke dieťaťa bol „neprimerane mierny“ a zvýši sa o štyri roky. Po vypočutí si správy jej otec David Fawcett, ktorý Frankie pravidelne navštevuje v New Hall vo Wakefielde, povedal: „Frankie ju tiež volá „Monštrum“. Došlo jej, čo sa teraz stalo. V celej svojej cele má fotky Star a každý deň jej chýba. Nešla na jej pohreb a nebola ani na mieste posledného odpočinku, takže je pre ňu ťažké prijať, že je preč.“

„Vieme, že ľudia majú na to rôzne názory. Ale na jednej veci sa všetci zhodneme, že keby sa Frankie nikdy nestretla s týmto monštrom, nič z toho by sa nikdy nestalo.“ Star zomrela po tom, čo ju v septembri 2020 previezli do nemocnice, pričom utrpela „úplne katastrofálne“ a „neprežiteľné“ zranenia v rukách Brockhillovej. Počas súdneho procesu porotcovia počuli ako Smithovej rodina a priatelia upozornili sociálne služby na modriny, ktoré videli na malom dievčatku niekoľko mesiacov pred smrťou.

Brockhillová a Smithová dokázali presvedčiť sociálnych pracovníkov, že známky na Star boli náhodné alebo že sťažnosti podali ľudia zlomyseľne proti ich vzťahu. David poukázal na to, že jeho vnučka utrpela domáce násilie zo strany Savannah a dodal: „Prosil som Frankie, aby ju opustila, ale ona jej vymyla mozog.“  Povedal, že Frankie má mladých príbuzných, ktorým chýba a dodal: „Stále sa pýtajú kedy môžu vidieť Frankie. Je to také srdcervúce. Vo väzení ju nemôžu vidieť.

(starý otec batoľaťa, David Fawcett )

„Stratila pár priateľov, ktorých presťahovali do otvoreného väzenia v Yorku a bola z toho rozrušená, zostala jej jedna priateľka. Cez víkend jej však povedali, že ju sťahujú, čiže už jej neostal nikto. Dame Victoria Sharp, prezidentka Queen’s Bench Division, ktorá predsedala odvolaciemu vypočutiu, povedala: „Okolnosti zaobchádzania s dieťaťom počas dlhého, časového obdobia sú trýznivé a hlboko znepokojujúce.

(Frankie Smithová (20), matka dieťaťa)

Dodala, že Smithová v mesiacoch pred jej smrťou prejavila voči Star „konzistentný vzor krutosti“. Dame Victoria povedala, že Smithovej prečin sa zhoršil tým, že v tom čase nevyhľadala lekársku pomoc pre Star a „dlhotrvajúce utrpenie“ jej dcéry. Povedala: „Bol to veľmi vážny trestný čin svojho druhu s mnohými faktormi viny a priťažujúcimi vlastnosťami…

„Na zmiernenie sa dalo povedať len málo, ak vôbec niečo. Podľa nášho rozsudku by trest odňatia slobody nižší ako 12 rokov nezodpovedal spravodlivosti tohto prípadu. Sudca uviedol, že Star bola „obzvlášť zraniteľná kvôli svojmu veľmi mladému veku“ a že slečna Smithová bola „samozrejme“ v pozícii dôvery“.

Maximálny trest za Smithovej trestný čin, ktorý spôsobil smrť dieťaťa, bol 14 rokov väzenia.