„Diagnostikovala som si rakovinu vaječníkov a zachránilo mi to život.“ Poviem vám, na čo si máte dávať pozor!

„Diagnostikovala som si rakovinu vaječníkov a zachránilo mi to život.“ Poviem vám, na čo si máte dávať pozor!

1 júla, 2022 0 Od Redakcia

Príznaky rakoviny vaječníkov nie sú zjavné, a preto ich mnohé ženy a lekári prehliadajú. Nasledujúca pani však vycítila, že niečo nie je v poriadku a jej vytrvalosť jej zachránila život. Annie Tolentinová sa jedného rána v roku 2016 zobudila na neznesiteľnú bolesť brucha a únavu, ktorej nerozumela. 44-ročná matka troch detí cítila, že niečo nie je v poriadku.

„Pamätám si, že som sa zobudila a cítila som sa veľmi unavená. Sotva som vstala z postele.“

Pre Annie, energickú ženu pracujúcu ako manažérka predaja v istej spoločnosti, to bolo úplne nezvyčajné. „Ešte stále som bola v župane, keď som zavolala na tiesňovú linku a oznámila, že mám prudkú bolesť v bruchu. Na moju sťažnosť sa reagovalo ako na neurgentnú záležitosť a neboli mi poskytnuté žiadne ďalšie pokyny. Tento telefonát bol začiatkom.“

O niekoľko týždňov neskôr diagnostikovali Anniinej matke rakovinu vaječníkov, čo bolo pre ňu varovným signálom, aby začala brať svoje príznaky vážnejšie a zistila príčinu.

Päť mesiacov po matkinej diagnóze išla na kontrolu. „Povedala som svojmu lekárovi, že prípad mojej matky ma pravdepodobne vystavil vyššiemu riziku rakoviny vaječníkov. Vedela som, že rizikovým faktorom je rodinná anamnéza. Povedala som mu, že ma trápi bolesť brucha, ktorá nemizne. Vždy to tam bolo, nenápadné, ale jasné.“

Annie naliehala na svojho lekára, aby vykonal ďalšie testy, ktoré podstúpila aj jej matka.

„Požiadala som o test CA-125, ktorý bol vykonaný mojej matke. Spolu s tým som absolvovala aj vaginálny ultrazvuk.“ Keď výsledky ukázali abnormalitu, Annie povedali, že ide o polypy a poslali ju domov. O tri mesiace neskôr sa situácia zhoršila. Annie mala niekoľkokrát mesačne menštruáciu, špinenie a vaginálny výtok. A bolesti brucha pokračovali.

Hoci príznaky rakoviny vaječníkov nie sú zjavné, príznaky, ktoré sa vyskytujú neustále alebo často, si vyžadujú pozornosť. „Začalo mi rásť brucho a vtedy som si vyžiadala ďalšie vyšetrenia, ako napríklad vyšetrenie panvy a CT.“ Po tom, čo vyšetrenie panvy nepreukázalo žiadne abnormality, gynekológ Annie povedal, že to preháňa.

„Až CT vyšetrenie, ktoré mi predpísal môj všeobecný lekár, ukázalo, že mám rakovinu vaječníkov v treťom štádiu.“

„Diagnóza mi bola stanovená v roku 2017 a bola som rozzúrená. Dobre som vedela, že som urobila všetko, čo som mohla. Skutočnosť, že choroba postúpila do tretieho štádia, ma veľmi rozrušila.“ Po vlastnej skúsenosti a strate 61-ročnej matky sa Annie rozhodla zvýšiť povedomie svojich kolegýň a povzbudiť ich, aby vytrvalo chránili svoje zdravie.

„O rakovine vaječníkov hovorím každému, kto je ochotný počúvať. Priatelia, rodina, kolegovia, ktokoľvek. Verím, že môžem pomôcť tým, že budem zvyšovať povedomie.“

Podeľte sa o tento článok aj vy so svojimi priateľmi.