Dieťa rozvedených rodičov rozpráva, ako pochopilo, že peniaze neprinášajú šťastie…

Dieťa rozvedených rodičov rozpráva, ako pochopilo, že peniaze neprinášajú šťastie…

23 júla, 2022 0 Od Redakcia

Používateľ Redditu „wtfcowisown“ hovorí, čo sa naučil po pre neho veľmi nepríjemnej udalosti: Odlúčenie jeho rodičov.

„Pochádzam z rodiny, kde rodičia majú úplne odlišné životné skúsenosti. Môj otec má osemciferný príjem, zatiaľ čo moja matka pracuje za 60 000 dolárov ročne. Rozviedli sa a moja matka ma dostala do starostlivosti. Väčšinu môjho detstva som strávil vyčlenením šialeného rozpočtu na nákup hračiek. Bol som obyčajný malý šprt, ktorý vyrastal na neustálom hraní videohier.

Po rozvode, keď som mal šesť rokov, som žil v dome svojej matky. Mohla si dovoliť kúpiť mi len jednu hru a jednu konzolu. Tak som si vybral GameCube a Super Smash Bros. Našťastie mi táto hra na chvíľu stačila. O niekoľko rokov neskôr som si zaobstaral svoj prvý počítač, aby som mohol nájsť a hrať hry lacno cez steam.

Väčšinu víkendov som chodieval k otcovi. Kvôli jeho rivalite s mojou matkou (rivalite známejšej ako „kto je lepší rodič“) ma otec žiadal, aby som mu povedal, aké hry chcem a on mi ich hneď kúpil. A nielen to. Čokoľvek som chcel, požiadal som ho o to a v sobotu, keď som prišiel k nemu domov, čakalo to tam na mňa.

Do svojich 17 rokov som nikdy nežiadal o nič, čo by stálo viac ako 80 dolárov. V to leto som však veľmi túžil po vodnom skútri a po telefóne som to váhavo povedal otcovi. O dva týždne neskôr ma na jeho dvore čakal vodný skúter za 15 000 dolárov.

Najlepšie na bohatstve je pohodlie, komfort a šťastie.

Čo je najhoršie? Že šťastie nie je skutočné. Skutočné šťastie je, keď sa cítite milovaní.

Pred dvoma rokmi ma moja matka urobila spoluvlastníkom na svojom bankovom účte. Zakaždým, keď sa na jej účte niečo stalo (vklady, výbery atď.), prišiel mi e-mail, ktorý ma o tom informoval. Jedného dňa som požiadal mamu či by mi nedala peniaze na upgrade môjho počítača (mal dvojjadrový procesor a zabudovanú veľmi mizernú grafickú kartu).

Vypočítal som si, že na opravu podľa mojich predstáv budem potrebovať 600 dolárov. Požiadal som ju, aby mi ich dala a ponúkol som sa, že jej budem viac pomáhať v domácnosti. Zároveň som si našiel prácu a snažil sa jej pomaly splácať (čo som aj robil.)

Na druhý deň som dostal 2 e-maily. V jednom ma informovali o nákupe v internetovom obchode newegg.com za 1500 dolárov a v ďalšom, že účet je záporný. Na účte bolo teraz -1350 USD. Nikdy som jej nepovedal, že to viem a som za to rád. Povedať „milujem ťa a urobím pre teba čokoľvek“ je jedna vec, ale urobiť to je niečo úplne iné.

Kým sa mi podarilo dať dohromady peniaze, aby som ich vrátil mame, uplynuli tri mesiace. Medzitým moja matka ochorela na Gravesovu chorobu a musela prestať pracovať. Dokonca aj keď som bol na vysokej škole, raz za mesiac som cestoval domov (5 hodín vlakom), aby som jej pomohol upratať dom, navariť a nakúpiť v obchodoch všetko, čo potrebovala.

Zároveň som pracoval niekoľko hodín a väčšinu toho, čo som zarobil, som jej dal. Žiadna herná mašina, žiadne vodné skútre, žiadna inteligentná televízia a nič, čo mi kúpil otec, sa nemohlo rovnať mojej milovanej mame.

Som hlúpy. Teraz mi povedala, že keď pracovala, zarábala najviac 26 000 ročne, nie 60 000, ako som si myslel. Aj to predo mnou skrývala, aby ma nenahnevala!“