Dievča sedí vedľa svojho nevládneho starého otca v nemocnici, keď sa otvoria dvere a stane sa zázrak…

Dievča sedí vedľa svojho nevládneho starého otca v nemocnici, keď sa otvoria dvere a stane sa zázrak…

28 decembra, 2023 0 Od Redakcia

Nič na svete nie je také cenné ako láska a blízkosť, ktorú vám môže dať iný človek. Tento príbeh o dievčatku a jej dedkovi je známy. Bol zverejnený na mnohých stránkach a dotkol sa sŕdc ľudí na celom svete.

Každú sobotu som chodievala so starým otcom do sanatória, ktoré bolo vzdialené niekoľko blokov od nás. Moja mama nebola nadšená z toho, že trávim sobotné popoludnia so starým otcom a inými staršími ľuďmi a nie s priateľmi a zábavou. Ale môj starý otec vždy hovoril toto: „Návšteva chorých im dáva život.“

Najprv sme navštívili pani Sokolovú. Volali sme ju jednoducho „Šéfka“, pretože vždy hovorila o tom, aká je v Rusku slávna šéfkuchárka. Ľudia prichádzali zďaleka, aby ochutnali jej slávnu kuraciu polievku. Potom sme išli za pánom Meyerom, ktorého sme volali „Joker“.

Sedeli sme pri jeho stole a on nám rozprával čoraz lepšie vtipy. Niektorým som nerozumela, ale on sa vždy smial a niekedy mal takú červenú tvár, že sme sa smiali aj keď príbeh nebol vtipný. Vo vedľajšej miestnosti bol pán Lipman, „Spevák“. Vždy nás potešil svojím spevom, jeho nádherný hlas naplnil celú miestnosť. Spieval tak hlasno a zreteľne, že sme si niekedy nemohli pomôcť a pridali sme sa.

Vedľa neho nám „Stará mama“ pani Kaganová vždy hrdo ukazovala fotografie svojich vnúčat. Jej izba ich bola plná. Na druhej strane, pani Schreiberová bola plná spomienok, ktoré ožili, len čo nám začala rozprávať príbehy. Tak sme ju nazvali „Pamätníčka“.

Potom tu bol pán Krull, „Tichý muž“. Veľmi zriedkavo hovoril, radšej len počúval, usmieval sa a prikyvoval. Na konci vždy povedal, že by sme sa mali vrátiť budúci týždeň. Rovnako aj milá žena na recepcii. Chodili sme každú sobotu, či pršalo alebo svietilo slnko. Spoločne sme navštívili našich priateľov: Šéfku, Jokera, Speváka, Starú mamu, Pamätníčku a Tichého muža.

Jedného dňa však môj starý otec veľmi ochorel a bol hospitalizovaný. Lekár povedal, že nemá veľkú nádej. Nasledujúcu sobotu prišiel čas návštevy v domove dôchodcov. Ale ako by som mohla ísť bez svojho starého otca. Potom som si spomenula, čo mi raz povedal: Nič nemôže stáť medzi tebou a dobrým skutkom. Tak som išla sama. Lebo kto navštevuje chorých, dáva im život.

Všetci sa veľmi tešili, že ma vidia, ale boli zvedaví, kde je môj starý otec. Keď som im povedala, že je v nemocnici, videli, aká som smutná a snažili sa ma rozveseliť. Šéfka mi prezradila niekoľko tajných ingrediencií, Joker mi povedal svoje najnovšie vtipy a Spevák zaspieval pieseň. Stará mama ukázala niekoľko starých fotografií, zatiaľ čo Pamätníčka rozprávala vzrušujúce príbehy zo svojho života.

Keď som navštívila Tichého muža, položila som mu nekonečné množstvo otázok a nakoniec som mu povedala, čo som sa naučila v škole. Po chvíli som sa so všetkými rozlúčila, dokonca aj recepčná povedala: Ďakujem, že si prišla, dúfam, že sa tvoj starý otec čoskoro uzdraví. O niekoľko dní neskôr bol môj starý otec stále v nemocnici. Nič nejedol, nemohol sa posadiť a sotva hovoril.

Sadla som si do kúta ďaleko od neho, aby ma nevidel plakať. Mama si sadla vedľa starého otca k posteli a držala ho za ruku. V miestnosti bolo ticho a tma. Zrazu sa otvorili dvere a sestrička povedala: „Máte návštevu. „Je tu večierok? Počula som známy hlas. Vzhliadla som a uvidela Jokera, potom Speváka, Šéfku, Starú mamu, Pamätníčku, Tichého muža a ženu z recepcie.

Šéfka mi povedala, že navštívila všetky veľké obchody s potravinami, aby nakúpila ingrediencie na svoju slávnu polievku, ktorá mu mala zlepšiť náladu. „Dokonca som priniesla aj svoj vývar,“ povedala. „Mäsová polievka?!  Ten človek potrebuje poriadny sendvič,“ povedal Joker a začal sa chichotať, že sa nikto neubránil smiechu.

Potom nám povedal niekoľko nových vtipov. Keď skončil, všetci mali v rukách vreckovky, pretože sme plakali od smiechu. Potom mi Stará mama ukázala, že priniesla dedkovi peknú fotku svojich vnúčat. Spevák mu zaspieval pieseň a potom ju všetci spievali spolu s ním. Pamätníčka povedala, ako dobre sa cítila, keď ju môj starý otec navštívil v najväčšej snehovej búrke a priniesol jej ruže na narodeniny.

A Tichý muž len počúval, usmieval sa a prikyvoval. Po skončení návštevných hodín sa všetci rozlúčili a sľúbili, že sa čoskoro vrátia. V ten večer sa môj starý otec opäť poriadne najedol. Čoskoro sa opäť posadil a čoskoro mohol opäť chodiť. Každý deň sa mu darilo o niečo lepšie, každý deň bol silnejší. Lekári boli úplne ohromení jeho zlepšením a pri prepustení hovorili o zázraku.

Ale ja viem, že pravda je úplne iná. Boli to jeho priatelia, ktorí ho vyliečili. Pretože keď navštívite pacienta, darujete mu život.