„Dobrá mama by nikdy nenechala svoje dieťa plakať.“ Môj manžel ma stále kritizoval, že nie som dobrá matka…

„Dobrá mama by nikdy nenechala svoje dieťa plakať.“ Môj manžel ma stále kritizoval, že nie som dobrá matka…

11 júla, 2022 0 Od Redakcia

Môj manžel mi vždy vyčítal, že som pracujúca matka s dieťaťom. „Si neprijateľná matka,“ hovorieval mi veľmi často, takmer denne. Takže to počujete. Keď dieťa plakalo, okamžite vyskočil a povedal mi: „Dobrá mama by nikdy nenechala svoje dieťa plakať.“

Keď sme zavádzali určité potraviny, nevedela som, ako ich dieťaťu pripraviť a volala som nášmu pediatrovi, aby mi poradil. Len čo som položila telefón, nezabudol sa opýtať: „Je možné, aby matka nevedela, čo má dať svojmu dieťaťu?“ Možno sa čudujete, prečo to všetko znášam. Moja odpoveď je taká hlúpa, že sa ju hanbím povedať, ale je to pravda.

Myslela som si, že som doňho zamilovaná. Tiež som si myslela, že to hovorí v dobrom aj keď jeho slová zneli tvrdo. Moja sestra bola na návšteve a ja som jej povedala, aby chvíľu podržala dieťa, aby som mohla dať jedlo do rúry. V tej chvíli prišiel môj manžel a videl ju, ako sa hrá s dieťaťom.

„Matka zvládne všetko bez pomoci,“ povedal. Moja sestra sa na jeho poznámku rozzúrila a aby ma podporila, nakoniec sa s ním poriadne pohádala. Mali sme opatrovateľku, ktorá sa starala o dieťa, kým som pracovala a ktorú som platila výlučne zo svojho platu, pretože on odmietal dávať peniaze na takúto vec.

Mal pocit, že dobrá matka by mala sedieť doma s dieťaťom aj keď som zarábala viac peňazí ako on. Jeho slová ma denne zraňujú. Ale ako by som mohla dať výpoveď, keď sme potrebovali môj plat? Platila som takmer polovicu našich mesačných účtov a na dom sme mali hypotéku.

Jedného dňa, keď som mala v práci veľmi dôležitú prezentáciu, mi zavolala opatrovateľka a povedala mi, že dieťa má horúčku, nemôže dýchať a že ho urýchlene vezie do nemocnice. V okamihu som sa vzdala prezentácie a všetkého. Okamžite som zavolala manželovi či je na ceste do nemocnice, ale povedal, že nemôže odísť z práce a dodal, že „deti našich dobrých mám neochorejú“.

Večer sme sa vrátili domov, kde môj manžel sedel na gauči a keď ma uvidel s dieťaťom v náručí, poznamenal: „Ktorá matka je taká nezodpovedná, že nesedí v nemocnici ešte jeden deň?“ To bolo naposledy, čo som ho videla. Rozviedla som sa s ním a som šťastnejšia ako kedykoľvek predtým. Nie je to ľahké, ale robím, čo môžem.

Neskôr som zistila, že mal pomer s jeho kolegyňou, keď som bola tehotná. Urobila som správne rozhodnutie a želám každej žene, ktorá prechádza niečím podobným, aby to nedovolila! Áno, je to ťažké. Ale je lepšie byť slobodný a robiť to najlepšie, čo môžete, aby ste sa mali dobre po psychickej stránke a pre vás a vaše dieťa, ako zostať vydaté len preto, aby ste boli vydaté. To vám môžem povedať s istotou.

Nechápte to zle, v žiadnom prípade vám nehovorím, aby ste sa rozviedli. Nie je pekné rozbiť rodinu. Len vám pripomínam, že zlé správanie by nemal tolerovať nikto.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi.