Downov syndróm im nezabránil prežiť 25 nádherných rokov manželstva a rozdelila ich len smrť…

Downov syndróm im nezabránil prežiť 25 nádherných rokov manželstva a rozdelila ich len smrť…

4 júna, 2022 0 Od Redakcia

Mnohí pochybovali o ich schopnosti žiť ako šťastný manželský pár. Spoločnosť často vníma osoby s vývojovým alebo mentálnym postihnutím ako neschopné žiť bohatý a plnohodnotný život z dôvodu ich postihnutia. Avšak 56-ročný Paul a 59-ročná Kris Scharounová-DeForgeová, ktorým bol diagnostikovaný Downov syndróm, dokázali, že ich kritici sa mýlia, pretože sa navzájom milujú.

Pár sa prvýkrát stretol pred takmer tromi desaťročiami na plese pre ľudí so zdravotným postihnutím, keď sa Kris bláznivo zamilovala do muža svojich snov.

Žiaľ, po 25 rokoch šťastného manželstva, ktorému sa hovorí „najdlhšie manželstvo s Downovým syndrómom“, sa skončilo, keď Paul zomrel v dôsledku Alzheimerovej choroby. Kris na neho však spomína s láskou.

Podľa denníka Washington Post sa newyorský pár zoznámil v 80. rokoch a okamžite si padli do oka. Začali sa rozprávať a nakoniec spolu začali chodiť. Chodili spolu niekoľko rokov až do roku 1988, keď Kris požiadala svoju životnú lásku o ruku, čím porušila všetky stereotypy.

Kris v jednom z rozhovorov vysvetlila: „Rozosmial ma, pozrela som sa mu do očí a videla svoju budúcnosť, a potom som ho požiadala o ruku. Povedal áno.“ Kris aj Paul boli nadšení, že žijú v manželstve, ale mnohí pochybovali o ich schopnosti žiť ako šťastný manželský pár.

Orgány štátu New York spočiatku neboli presvedčené o ich schopnosti vyjadriť súhlas so vzťahom.

Po rokoch presviedčania a početných testoch na zistenie ich sexuálnych znalostí, pocitov a potrieb im však bolo v roku 1993 povolené uzavrieť manželstvo. Ich spoločný život ako manželského páru sa nijako nelíšil od života iných typických párov. Manželia žili spolu v byte pre osoby so zdravotným postihnutím podporovanom štátom a mali spoločnú spálňu.

Kris aj Paul mali prácu: Kris pracovala v Pizza Hut, zatiaľ čo Paul pracoval v organizácii Arc of Onondaga, ktorá podporuje ľudí so zdravotným postihnutím. Pri niektorých každodenných činnostiach im pomáhali opatrovatelia, ktorí s nimi bývali v druhej izbe. Manželia sa stali krstnými rodičmi svojej netere, hoci nemali vlastné deti.

Len asi pred rokom sa u Paula začali prejavovať príznaky demencie. Toto ochorenie postihuje približne polovicu všetkých ľudí s Downovým syndrómom vo veku nad 50 rokov. Krisova sestra Susan Scharounová o tom povedala:

„Pomaly si zvyknete na to, že jeho pamäť začína slabnúť. Stále bol súčasťou rodiny, ale ľudí veľmi nepoznával… Keď videl Kris, len sa na ňu pozrel.“ Nakoniec jeho potreby narástli do takej miery, že ho museli odviezť z ich domu, čo Kris úplne zničilo.

V roku 2018 oslávili manželia 25. výročie.

Pri príležitosti výročia si manželia spontánne obnovili manželský sľub. Kris pred smrťou namaľovala manželovi krásneho motýľa. Vysvetlila: „Bola som veľmi, veľmi rozrušená, dala som obraz svojmu milovanému a on ho miloval… Myslím na Paula, ako letí vzduchom… A je voľný.“

V auguste, na 26. výročie svadby, sa Kris vybrala na ich obľúbené dovolenkové miesto, do Adirondack Mountains v New Yorku, aby rozptýlila popol svojho bývalého manžela. Sestra Susan o ich manželstve poznamenala: „Mali bezpodmienečnú lásku. Navzájom sa dopĺňali.“

Podeľte sa o tento dojemný príbeh aj so svojimi priateľmi a rodinou.