Dvojčatá sa vzopreli pravdepodobnosti, že sa v maternici navzájom zaškrtia týmto neuveriteľným objatím.

Dvojčatá sa vzopreli pravdepodobnosti, že sa v maternici navzájom zaškrtia týmto neuveriteľným objatím.

12 mája, 2024 0 Od Redakcia

Desaťtýždňové ultrazvukové vyšetrenie ukázalo, že dvojčatá majú spoločný plodový vak a 30-ročná matka Vicky Plowrightová bola šokovaná, keď sa dozvedela, že ich pupočná šnúra sa môže zamotať a prerušiť im prívod kyslíka, čo znamená, že môžu obe zomrieť.

Reuben (vľavo) a Theo (vpravo) mali spoločný plodový vak, ale v maternici obišli smrť tým, že sa navzájom objali

Vicky z Godalmingu v Surrey, ktorej snúbencom je 32-ročný Chris Cremer, povedala: „Bola som so svojou sestrou Georginou a povedali nám, že dvojčatá sú jednovaječné, čo znamená, že majú rovnaký vak.“ Všetko sa zmenilo pri 12-týždňovom vyšetrení u špecializovaného sonografistu, keď Vicky a Chris videli, že dvojčatá sa posunuli do zachraňujúceho objatia.

Vicky išla s Georginou na 10-týždňové ultrazvukové vyšetrenie a očakávala, že pôjde o bežný test. Ale to, čo sa dozvedela po teste, jej zmrazilo úsmev na perách.

„Bola som šokovaná, keď mi lekári vysvetlili, že deti majú extrémne vysoké riziko a 50 % šancu na prežitie. Takisto sa im takmer zamotala pupočná šnúra a uškrtila ich.“

Chris, Vicky, Jocelyn, Reuben, vľavo, Theo, sú teraz šťastnou päťčlennou rodinou po tom, čo dvojčatá prežili

Okamžite po vnútornom vyšetrení sa našťastie vylúčila akákoľvek možnosť ich spojenia, ale lekári mali stále obavy o deti. Stav, ktorý prežili, postihuje jedno z 35 000 až jedno zo 60 000 dvojčiat v Spojenom kráľovstve. „Ultrazvuk ukázal, že naše dvojčatá majú spoločný plodový vak,“ pokračovala Vicky.

„Povedali, že to znamená, že deti sú vo vysokom riziku a že sa musíme čo najskôr vrátiť k špecialistovi.“ Bola som šokovaná a rozčúlená som zavolala Chrisovi. Netušila som, čo to znamená. Do hodiny som zistila nielen to, že čakáme dvojičky, ale aj to, že by mohli byť v nebezpečenstve.“

„Bolo to mučivé vedieť, že ich môžeme kedykoľvek stratiť.“

Všetko sa však zmenilo na 12-týždňovom ultrazvukovom vyšetrení, keď lekári Vicky a Chrisovi oznámili, že dvojčatá sa posunuli do život zachraňujúcej polohy. Miera prežitia MoMo dvojčiat je približne 50 percent a tieto dve prekonali šance. „Na naše prekvapenie sme na 12-týždňovom ultrazvukovom vyšetrení videli, že sa k sebe túlia a držia sa za ruky,“ spomína Vicky.

MoMo dvojčatá sú zriedkavé, vyskytujú sa približne v 1 z 35 až 1 zo 60 tehotenstiev. Malí chlapci sa navzájom pomáhali udržiavať pri živote tým, že sa nehýbali, aby sa ich pupočná šnúra nezamotala a neuškrtila ich. Lekári chodili k Vicky každé dva týždne na kontroly, až kým dvojčatá nedosiahli 32. týždeň, keď nastal čas pôrodu.

Vicky povedala, že sa necítila byť nadšená, pretože sa veľmi obávala, že im pri každom vyšetrení povedia, že dvojčatá neprežili. „Niekoľko nasledujúcich mesiacov sme boli v neustálom strachu,“ povedala Vicky, ktorá sa v 17. týždni dozvedela, že čaká chlapcov.

Vicky hovorí, že Reuben je ten, kto robí a Theo ten, kto myslí, ale vždy sledujú, kde je ten druhý.

Na 12-týždňovom ultrazvuku však manželia videli niečo zázračné, ich chlapci sa objímali a držali za ruky. „Tým, že sedeli v tejto polohe, ich pupočná šnúra nebola zamotaná,“ povedala Vicky.  Vicky o svojich dvojčatách povedala: „Ešte predtým, ako spoznali svet, poznali sa navzájom a vyrastali spolu v takom malom priestore, že som vedela, že budú mať zvláštne puto až do konca života.

„Bol to zázrak.“

Dvojčatá zostali na novorodeneckom oddelení ďalších päť týždňov a koncom januára boli prepustené. Reuben prišiel na svet o 11.22 h a jeho brat Theo sa narodil len o minútu neskôr. „Obaja vyšli von s plačom a čo je najdôležitejšie, boli nažive,“ spomína Vicky.

Jednoplodové dvojčatá sú vystavené veľkému riziku zdravotných komplikácií z dôvodu tesnej blízkosti oboch pupočníkov v plodovom vaku.

„Chris tu bol vždy pre mňa. Boli sme veľmi šťastní, že sme to zvládli.“

„Ich puto sa začalo ešte pred ich príchodom na tento svet a bude trvať do konca ich života.“

Zdieľajte tento krásny príbeh aj so svojimi priateľmi.