Každoročne zomierajú tisíce detí v dôsledku sekundárneho utopenia. Poznajte príznaky, aby ste sa vyhli tragédii!

Každoročne zomierajú tisíce detí v dôsledku sekundárneho utopenia. Poznajte príznaky, aby ste sa vyhli tragédii!

6 novembra, 2023 0 Od Redakcia

Pre deti je najlepšie špliechať sa vo vode. Treba si však dávať veľký pozor, pretože to môže byť životu nebezpečné. Deti pri špliechaní s najväčšou pravdepodobnosťou pričuchnú k vode. Takmer každému sa to aspoň raz v živote stalo. K sekundárnemu utopeniu nedochádza počas plávania, keď sa voda „vdýchne“ v zápale hry, ale neskôr aj niekoľko dní po plávaní.

Keď náhodou vdýchneme vodu, prirodzenou obrannou reakciou tela je kašeľ. Takto sa snaží odstrániť vodu, ktorá sa dostala do dýchacích ciest. Ak sa to však nepodarí, tekutina sa môže dostať do pľúc a nepríjemné príznaky sa môžu začať prejavovať o niekoľko hodín alebo dní neskôr.

Dieťa vykašliava ružovú, spenenú tekutinu a sťažuje sa na bolesti na hrudníku. Sú bledé, unavené, spotené a majú ťažkosti s dýchaním. Sťažnosti sa zvyčajne začínajú počas spánku. Ak sa tak stane, je potrebné okamžite vyhľadať lekára. Voda, ktorá zostane v pľúcach, spôsobuje podráždenie, pľúcny edém a ťažkosti s dýchaním. V prípade morskej vody môže soľ podráždiť pľúca ešte viac.

Vdychovaniu vody sa nedá vyhnúť. Ide o to, že ak sa to stane, musíte svojmu dieťaťu v nasledujúcich dňoch venovať veľkú pozornosť. Možno sa pokúste, aby dieťa pochopilo, že ak existuje jeden spôsob, ako to urobiť, je držať ústa zatvorené, keď sú ponorené vo vode. Tým sa zabráni tomu, aby voda spôsobila kŕče v hrtane.

Zdieľajte tento príspevok aj s ostatnými rodičmi.