Každý Holanďan otvára dvere auta takto… keď poznáte dôvod, urobíte to isté!

Každý Holanďan otvára dvere auta takto… keď poznáte dôvod, urobíte to isté!

25 septembra, 2022 0 Od Redakcia

Cyklisti sú tiež súčasťou premávky, ale často sú vystavení riziku. Keď vodič alebo spolujazdec náhle otvorí dvere auta priamo pred cyklistom, nedáva mu žiadnu šancu vyhnúť sa nebezpečenstvu. Takáto nepozornosť môže spôsobiť aj vážne nehody, ktoré, žiaľ, často končia smrťou.

Tejto bežnej nehode sa však dá ľahko predísť jednoduchým trikom. Neviem, či ste niekedy videli holandského vodiča otvárať dvere auta zvnútra. Pretože keď Holanďan zaparkuje na kraji cesty a vypne motor, neotvára dvere auta ľavou rukou, ale druhou.

Tento zvláštny pohyb môže byť veľmi užitočný pre bezpečnosť cyklistov, vodiča a auta. Ak otvárate dvere pravou rukou, musíte sa otočiť celým telom, takže sa nevyhnutne pozeráte do strán a dozadu, t. j. dvere otvoríte len vtedy, ak nikto nejde vedľa.

V Holandsku to inštruktori v autoškole učia každého. Tu vás naučia, aby ste sa pred vystúpením pozreli do spätného zrkadla. Kvôli cyklistom by však bolo oveľa lepšie, keby sme použili holandské gesto! Preto sa prosím pozrite do zrkadla, alebo ak ste nedbalí, použite pravú ruku!

Jedinou otázkou je, ako dlho bude trvať, kým tento holandský zvyk zavedieme …

Zdieľajte aj so svojimi priateľmi a známymi.