„Keď som stratila svoje dieťa, pochopila som, čo znamená skutočná bolesť.“

„Keď som stratila svoje dieťa, pochopila som, čo znamená skutočná bolesť.“

12 mája, 2022 0 Od Redakcia

Nie je nič horšie ako strata dieťaťa… mama, ktorá prežila túto strašnú skúsenosť, sa s nami chcela podeliť o to, ako dokázala pokračovať v živote s týmto neznesiteľným bremenom.

„Buďme úprimní, nikto nehovorí o strate dieťaťa. Nikto vám nepovie, aké ťažké je vyrovnať sa so stratou dieťaťa, nikde sa nedočítate žiadne rady, ako sa s tým vyrovnať alebo ako sa utešiť. Je to však realita, ktorá sa stala mnohým rodičom. Keď som prišla o dieťa, naučila som sa, že každý človek zvláda smútok inak a že existujú štyri hlavné fázy, ktorými musíte prejsť:

Smútok

Najprv prežívate smútok až do hĺbky. Aj keď sa mu chcete vzoprieť, nemôžete muj uniknúť. Nechajte sa teda vtiahnuť, kým sa rany nezačnú hojiť.

Prijatie

Potom musíte postupne prijať to, čo sa stalo. Je to veľmi ťažké, verte mi a môže to trvať dlho, ale nakoniec sa to stane. Najprv popierate, že všetko, čo Vám je v živote najcennejšie, sa stratilo. Pomaly to však prijímate a zvykáte si žiť s neuveriteľnou bolesťou, ktorú vám táto strata spôsobuje.

Najlepšie je mať okolo seba ľudí, ktorí vás majú radi a rozumejú vám – dokonca aj pomoc odborníka.

Spomienky blednú

Spočiatku sa snažíte nezabudnúť na žiadne spoločné spomienky s vaším dieťaťom. Zubami nechtami sa držíte drobných detailov, zvuku jeho hlasu, jeho pohybov, dňa, keď si vytrhol prvý zub alebo keď vás prvýkrát oslovil mama. Zo dňa na deň však Vaše spomienky blednú a to bolí!

Musíte sa naučiť žiť bez tisícov detailov, ktoré vás kedysi držali pri živote. Musíte si vytvárať nové, ktoré nebudú obsahovať váš malý poklad.

Pocit viny za to, že zabúdate a cítite sa dobre

Zkaždým, keď sa usmievate, zabávate alebo zabúdate, zaplavuje vás nekonečný pocit viny! Je neznesiteľné vedieť, že zatiaľ čo vaše dieťa je preč, vy žijete ďalej. Je to však veľký a náročný krok. Bojujte s pocitom viny a pokúste sa ísť ďalej. A nezabudnite si tieto frázy hovoriť každý deň, každú hodinu a každú chvíľu:

Život je možný aj po strate.

Láska je silná aj po strate.

Radosť je po strate silná.

Podeľte sa o tento príspevok aj s ostatnými. Niekomu môže pomôcť…