List, svedectvo o duši mojej dcéry, ktorá predčasne odišla do neba…

List, svedectvo o duši mojej dcéry, ktorá predčasne odišla do neba…

10 januára, 2023 0 Od Redakcia

Keď lekár dokončil prenatálny ultrazvuk, povedal, čo navždy zmení náš život. „Neviem, ako Vám to mám povedať… vaša dcéra má problém so srdcom.“ V tej chvíli sa mame zlomilo srdce. V nasledujúcich dňoch nám lekári povedali, ako veľmi si chorá. Povedali, že život bude veľmi ťažký a možno bude najlepšie vzdať sa a nevracať ťa späť do života….

Povedali sme „Nie“. Boli sme pripravení bojovať všetkými prostriedkami.

Keď mi ťa lekár vyňal z brucha, nemohla som ťa vidieť. Vzali ťa preč, aby ťa zachránili. A začala si bojovať. Bojovala si s dýchacími trubicami, vyživovacími hadičkami, operáciou otvoreného srdca, odbermi krvi a liekmi. Rodina, priatelia, sestry, lekári a nakoniec tisíce ľudí na sociálnych sieťach ti vyznávali lásku.

Bolo na tebe niečo iné. Ľudia opisovali tvoje oči ako „prenikavé“ a zdalo sa, že vidíš duše. Asi v 12 týždňoch si sa začala usmievať. Aj keď ti bolo nepríjemne, usmievala si sa a tvár ti žiarila. Vo veku 4 mesiacov a 9 dní si preukázala viac odhodlania, ako iní ľudia za celý svoj život.

V určitom okamihu bolo tvoje srdce čoraz horšie a lekári rozhodli, že potrebuješ nové.

Bola si zaradená do stavu 1A, čo je najvyššia priorita pre transplantáciu srdca. Cítili sme toľko nádeje. Aj keď si bola stále choršia, verili sme, že časom príde nové srdce. Lekársky tím sa sústredil na to, aby pripravil našu rodinu na to, ako bude vyzerať tvoj život, keď dostaneš nové srdce a my sme sa sústredili na to, aby sme s tebou v nemocnici milovali každý okamih, keď čakáš na tento život zachraňujúci orgán.

Jedného dňa sa však tvoje srdce príliš unavilo a vypovedalo službu. Nové srdce neprišlo včas. Keď sme ťa s otcom držali a bozkávali na rozlúčku, mala som pocit, že s tebou zomrela aj časť mňa. Tvoj boj, náš boj, sa skončil. Odišla si do neba a už si nepotrebovala srdce.

Chýbaš mi každú minútu, každý deň.

Cítim útechu, keď viem, že tvoj malý život sa dotkol mnohých, ale smútim nad nenaplneným časom s tebou. Bolí ma, že ťa nikdy nebudem sprevádzať na tvoj prvý deň v škôlke alebo na tvoju prvú pedikúru a nikdy neuvidím, ako sa vydávaš. Zaujímalo by ma, ako by si vyzerala ako batoľa, dieťa a tínedžerka. Myslím, že tieto myšlienky ma budú prenasledovať navždy.

Chcem ti poďakovať.

Ďakujeme za 4 mesiace plné objatí, úsmevov a maznania. Ďakujeme ti, že si tak tvrdo bojovala, aby sme mohli spoznať tvoju milú a odhodlanú osobnosť. Ďakujem ti, že si mi ukázala, ako byť silná, aby som zvládla tento život bez teba. Ďakujem, že si ma naučila, že rodičovstvo nie je vždy ľahké, ale vždy stojí za to.

Budem ťa navždy milovať.

*Mojmu dievčatku diagnostikovali vrodené srdcové zlyhanie nazývané syndróm hypoplastického ľavého srdca, keď som bola v 24. týždni tehotenstva. To znamená, že jej chýbala ľavá komora a mala polovicu srdca. Dúfame, že zdieľaním jej príbehu sa nám podarí zvýšiť povedomie o vrodených srdcových chybách a dôležitosti darcovstva orgánov.

Jaylee potrebovala nové srdce, ale nedostala ho včas.