Mama vzdorovala zničujúcej chorobe, aby sa pred smrťou zúčastnila na svadbe svojej dcéry…

Mama vzdorovala zničujúcej chorobe, aby sa pred smrťou zúčastnila na svadbe svojej dcéry…

18 novembra, 2022 0 Od Redakcia

Joanna si začala všímať, že jej mama Valerie stráca kontrolu nad svojimi pohybmi a slabne a keď dostala zdrvujúcu diagnózu, Joanna sa rozhodla, že zo zostávajúceho času svojej mamy vyťaží maximum. Keď si Joanna a jej partner Brian zarezervovali svadbu na úžasnom zámorskom mieste, nevedeli sa dočkať, kedy sa zosobášia.

Dvojica z Darlingtonu dlho čakala na svadbu po tom, čo sa pred 10 rokmi stretli v práci.

„Prvýkrát sme sa stretli v roku 2006, ale Brian už bol ženatý, takže sme boli len priatelia,“ povedala Joanna, teraz 41-ročná. O niekoľko rokov neskôr sa však Brianovo manželstvo skončilo a on sa opäť skontaktoval s Joannou na Facebooku. „Niekoľko mesiacov sme boli len priatelia ako predtým, ale vyvinul sa z toho vzťah,“ povedala.

Po čase sa dvojica rozhodla vziať a v lete 2018 si zarezervovala svadbu v hoteli na mieste Paphos na Cypre.
Len o niekoľko mesiacov neskôr však Joanina rodina dostala zdrvujúce správy, vďaka ktorým bola ešte viac odhodlaná urobiť svoj svadobný deň dokonalým. Joanninej mame Valerii diagnostikovali chorobu motorických neurónov (MND), degeneratívne ochorenie, ktoré pomaly spôsobuje, že mozgové bunky a nervové zakončenia prestávajú fungovať, takže človek zostáva uväznený vo vlastnom tele.

„Pred niekoľkými mesiacmi sa bola najesť s mojím nevlastným otcom a zakopla, ale nemala tam nič, o čo by mohla zakopnúť,“ spomenula si Joanna. Valerie stále viac a viac strácala kontrolu nad svojimi pohybmi a začala navštevovať lekárov na testy. „Keď sa pozriem späť, keď mama zakopla, sval na jej chodidle ochabol a povolil,“ povedala Joanna. „Ale to sme vtedy nevedeli.“

Ale keď jej mama zoslabla a začala sa spoliehať na vychádzkovú palicu, jej dcéra začala mať podozrenie, že jej mama môže mať MND.

„Žena, s ktorou som pracovala, práve stratila manžela kvôli chorobe motorických neurónov a spomenula mi, že mama môže mať to isté,“ spomína Joanna. „Mama bola zničená,“ pripomenula si Joanna. „Už bola dosť vystrašená, že by mohla mať Parkinsonovu chorobu alebo rakovinu.“

Keď sa Joanna dozvedela, že jej matke zostávajú dva roky života, bola ešte odhodlanejšia urobiť zo svojho svadobného dňa výlet na celý život, aby Valerie mala nádherné spomienky, kým ešte mohla. Povedala: „Myslela som si, že bude príliš chorá na to, aby lietala, ale bola tak odhodlaná tam byť. Bolo to skoro akoby pre to žila.“

Pre Joannu bolo ťažké vidieť, ako jej mocná matka stráca nezávislosť.

„Hovorila som, že je ako rotvajler,“ žartovala Joanna. „Bola naozaj divoká a celý život pracovala ako trénerka. „Dokázala byť brutálna, no zároveň bola krásna. Moja mama by pre mňa urobila čokoľvek.“ Keď Joanna plánovala svoj veľký deň prostredníctvom The Wedding Travel Company, bola príjemne prekvapená, keď sa dozvedela, že dostala svadobného plánovača na Cypre, ktorý za ňu vybavil takmer všetko.

Zatiaľ čo sa venovala starostlivosti o Valerie, Joanna nemala voľný čas na plánovanie svadby a bola tiež opatrná, že jej mama nemusí byť natoľko zdravá, aby odletela na Cyprus. „Pomyslela som si: ‚Nevydám sa bez mamy‘, tak som varovala ostatných,  že možno budem musieť svadbu zrušiť,“ povedala. Joanna dodala, že jej plánovač svadieb na Cypre zabezpečil, že každý aspekt svadby bude mať bezbariérový prístup, pretože Valerie bola v čase, keď prišiel veľký deň, na invalidnom vozíku. Napriek obavám, že jej mama môže mať problémy počas letu a v hoteli, výlet prebehol bez problémov.

„Na svadbe bolo len asi 18-20 ľudí, takže to bolo intímne, ale bolo to krásne,“ povedala Joanna.

„Ceremónia bola na terase so strechou, no mala dych vyrážajúci výhľad na more a pláž s nádherným chladivým vánkom. „Bolo to najkrajšie miesto a bol to krásny deň, svietilo slnko a vedela som, že mama sa cíti pokojne.

„Mama plakala celý deň a to bolo druhýkrát, čo som ju videla plakať v celom mojom živote. Pre všetkých to bolo také emotívne,“ povedala Joanna. „Na niektorých svadbách môže byť aj 200 ľudí, ale to nebolo pre mňa.“ Chcela som malú svadbu, na ktorej by mohla byť jej súčasťou aj mama. Sedela pri mne a ja som s ňou komunikovala. Nechcela som, aby sa cítila len ako ďalší hosť.

„Dostala dovolenku, ktorú chcela a strávila ju so mnou.“ 🙂

„Mali jeden z tých stupňovitých bazénov, do ktorých sa mama mohla dostať. Môj brat a švagriná ju dali do gumeného krúžku a ona sa vznášala,“ povedala Joanna.

Valerie zomrela v októbri 2020, dva roky po tom, čo jej diagnostikovali ochorenie motorických neurónov. 🙁