Mamy a deti utekajú z pôrodnice a hľadajú útočisko…

Mamy a deti utekajú z pôrodnice a hľadajú útočisko…

2 marca, 2022 0 Od Redakcia

Rusko bombardovalo pôrodnicu na Ukrajine, čo vyvolalo tvrdenia o „genocíde“. Záchranári boli nafilmovaní, ako prehľadávajú trosky a odrezávajú trosky po včerajšom ruskom údere na mesto Žitomyr. Útok zabil najmenej dvoch ľudí a zničil tri domy a spôsobil škody aj nemocnici.

Medzitým boli matky v pôrodnici v Chersone nútené hľadať útočisko v úkryte pred bombami uprostred prudkých bojov v meste.  Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí na Twitteri zdieľalo video ničenia v Žitomyre: „Rodičský dom v Žitomyre zničený (ruskými) kalibrami.

„Ak to nie je genocída, čo to je?“

Asi 130 kilometrov západne od Kyjeva je Žytomyr domovom elitnej 95. leteckej útočnej brigády, ktorá mohla byť zamýšľaným cieľom. Medzitým v Chersone štyri matky porodili v suteréne regionálnej nemocnice, keď ruské sily obkľúčili mesto. Neoverené zábery zdieľané na sociálnych sieťach ukazujú tanky valiace sa ulicami mesta a Kremeľ teraz tvrdí, že ho zajal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zosmiešnil tvrdenie Ruska, že ide len o vojenské ciele, a uviedol, že v pondelok bolo zabitých 16 detí. „Kde sú deti? V akých vojenských továrňach pracujú?“ Povedal pán Zelenskyj.

Organizácia Human Rights Watch uviedla, že v posledných dňoch zdokumentovala útok kazetovej bomby pred nemocnicou na východe Ukrajiny. Obyvatelia hlásili použitie takýchto zbraní aj v Charkove a dedine Kiyanka.

Matky v pôrodnici v Chersone boli nútené hľadať útočisko v bombovom kryte. Záchranári zúfalo hľadali preživších v ruinách pôrodnice.