Manžel objavil úkryt svojej zosnulej manželky. To, čo tam našiel, ho skutočne šokovalo…

Manžel objavil úkryt svojej zosnulej manželky. To, čo tam našiel, ho skutočne šokovalo…

19 decembra, 2022 0 Od Redakcia

Andrej stál sám na cintoríne pri hrobe, ktorý bol ešte čerstvý. Ľudia prítomní na rozlúčke s jeho zosnulou manželkou Marinou už odišli domov. A Andrejovi bolo ťažké odtrhnúť oči od čerstvého hrboľa zeme! Muž si s ťažkým povzdychom sadol na lavičku pri čerstvo natretom plote. Začal si prezerať početné vence, ktoré priniesli príbuzní a priatelia, známi a kolegovia jeho zosnulej manželky.

Andrej sa pozrel na tabuľu s menom svojej Marinky a nemohol uveriť, že tu už nie je! Už by nepočul jej zvučný smiech, neprebudil by ho jej nežný dotyk ani by ju neobjal okolo pása. Ale v tomto príbehu je to len začiatok! Andrej sa stále čudoval, prečo je život taký nespravodlivý. Veď chcel odísť skôr ako jeho žena, aby teraz netrpel a nezažíval taký smútok. Muž sklonil tvár do dlaní, horko plakal a ticho vzlykal. Andrej sa v obchode zoznámil so svojou budúcou manželkou.

Mladí ľudia sa stretli očami a uvedomili si, že jeden bez druhého nemôžu žiť. Ich romantika bola búrlivá a vášnivá, nechýbali romantické večery a prechádzky pod hviezdami. Keď zmaturovali, rodičia im usporiadali veľkolepú svadbu. Po škole sa zamestnali v obchode. Bola im pridelená izba na internáte. Mladomanželia boli veľmi šťastní. Andrej sa snažil čo najlepšie zabezpečiť svoju rodinu. Preto ho rýchlo povýšili na vedúceho oddelenia. Najprv pracovali spolu, ale potom Andrej trval na tom, aby jeho žena opustila prácu a stala sa ženou v domácnosti. Dobre zarábal, čoskoro dostali veľký a útulný byt.

Marina zariadila ich rodinné hniezdo, vždy čakala na manžela s výbornou večerou, starala sa o neho. Andrej jej nikdy nič neodoprel, dával jej drahé dary. Andrej si bol istý svojou ženou, ich rodina bola vzorom pre ostatných. Niekedy chodil na služobné cesty. Aj na diaľku sa o neho Marina starala, radila mu, aké oblečenie si má obliecť, varila mu jedlo na cestu. Jediné, čo zatienilo ich šťastný život, bolo to, že nemali deti. Prešli roky, ale Marina nemohla otehotnieť. Vyšetrovali ich na drahých klinikách, ale lekári len krčili plecami.

Andrej raz ponúkol svojej manželke, aby si adoptovala dieťa zo sirotinca. Marina však odpovedala kategorickým odmietnutím a tvrdila, že by sa nemohla stať skutočnou matkou cudzieho dieťaťa a milovať ho ako svoje vlastné. Navzájom si dávali lásku a starostlivosť. Ale aj do ich života prišli nečakane problémy. Jedného dňa sa Marina cítila zle. Andrej jej povedal, aby nič nerobila a išla k lekárovi. Diagnóza bola sklamaním. Ďalšie vyšetrenie ukázalo, že žena mala zhubný nádor. Okrem toho bolo zistenie v takom štádiu, že už bolo neskoro čokoľvek podniknúť. Akoby sa Andrejovi zrútil celý svet. Žil ako stroj, nevnímal každodenné starosti a automaticky plnil svoje pracovné povinnosti.

Navzájom si dávali lásku a starostlivosť. Ale aj do ich života prišli nečakane problémy. Jedného dňa sa Marina cítila zle. Andrej jej povedal, aby nič nerobila a išla k lekárovi. Diagnóza bola sklamaním. Ďalšie vyšetrenie ukázalo, že žena mala zhubný nádor. Okrem toho bolo zistenie v takom štádiu, že už bolo neskoro čokoľvek podniknúť. Akoby sa Andrejovi zrútil celý svet. Žil ako stroj, nevnímal každodenné starosti a automaticky si plnil svoje pracovné povinnosti.

Andrej nikomu nedôveroval, že sa postará o jeho chorú manželku. Vzal si dovolenku z práce a zo všetkých síl sa staral o svoju milovanú Marinu. Celý čas sa snažil nájsť nejaké lieky a lekárov, ktorí by jeho žene pomohli uzdraviť sa. Prosil Marinu, aby súhlasila s nákladnou operáciou. Chcel si od banky požičať peniaze na cestu do Nemecka na súkromnú kliniku, kde Maríne sľúbili pomoc. Ale žena nechcela byť svojmu manželovi na príťaž. Povedala, že je škoda odísť a nechať Andreja samého, pretože bol zvyknutý na jej starostlivosť.

Andrej teraz horko plakal pri hrobe svojej ženy. Nemohol sa prinútiť odísť odtiaľto, ísť do prázdneho domu, kde naňho nikto nečakal. Jeho Marina bola navždy preč a ako teraz žiť? Nakoniec Andrej vstal a pomaly kráčal domov. Dom ho privítal chladom a prázdnotou. Aj v srdci sa cítil chladný a prázdny. Bez toho, aby si vyzliekol kabát alebo sa vyzliekol, vošiel Andrej do spálne. V topánkach si ľahol na manželkin bok. Dlho tam ležal, stratený v spomienkach, a vdychoval poslednú vôňu svojej ženy, ktorá ešte stále zostávala na obliečkach.

Uprostred noci sa Andrej akoby prebudil. Posadil sa v posteli a rozsvietil nočné svetlo. Pozrel na fotografiu, ktorá stála na nočnom stolíku. Na fotografii bol s Marinou. Bol taký šťastný. Nikto netušil, že ich smrť rozdelí. Zrazu jeho prsty za rámom fotografie nahmatali nerovnosť. Muž sa zmätene pozrel na fotografiu a prstami rozdelil rám. Bez váhania odstránil rám a sklo. Jeho pohľad padol na ďalšiu fotografiu, ktorá bola skrytá v ráme.

Na starom obrázku bolo novorodeniatko. Andrej sa na fotografiu pozrel s nechápavým výrazom. Obrátil obrázok a prečítal len dve slová napísané rukou jeho ženy – Nikita Andrejevič. Nerozumel tomu. Andrej dlho krútil fotografiou a snažil sa prísť na to, čo to všetko môže znamenať. Prečo malo toto neznáme dieťa otcovo druhé meno, jeho meno? Prečo je na fotografii uvedený dátum, keď boli so svojou manželkou už niekoľko rokov manželia? A prečo pred ním tento obraz ukryla?

Podozrenia a domnienky boli mučivé. Muž vstal a prešiel k manželkinmu nočnému stolíku. Začal pátrať. Nevedel, čo hľadá. Musí však existovať nejaké logické vysvetlenie. Vyprázdnil obsah mnohých škatúľ, začal všetko prehľadávať. Nič však nenašiel. Potom strčil ruku do jednej zo zásuviek a nahmatal hromadu papierov prilepených na zadnej stene. Andrej ich vytiahol. Boli to listy. Andrej s trasúcimi sa rukami otvoril prvú, ktorú uvidel. Bola to Marínina korešpondencia s jej dlhoročnou priateľkou Annou, ktorá žila v inom meste. Muž si list prečítal. Z toho, čo čítal, mu naskočila husia koža a celý sa roztriasol. V liste Anna písala o chlapcovi, ktorý vyrástol a žmurkal ako jeho otec. Andrejovi zúrivo búšilo srdce. Koniec koncov, aj on často žmurkal.

Muž začal zúrivo otvárať všetky listy a čítať jeden po druhom. Všetky časti obrazu sa spojili. Pred očami mal obraz. Marina porodila dieťa počas jednej z jeho dlhých služobných ciest. Porodila chlapca a z nejakého dôvodu ho nechala v nemocnici a podpísala odmietnutie dieťaťa. Dôvodom tohto činu jeho manželky bolo, že novorodenec mal vážnu vrodenú srdcovú chybu. A lekári mu nedávali žiadnu šancu na vyliečenie.

Mávnutím ruky presvedčili mladú matku, že dieťa nebude žiť ani niekoľko mesiacov. Andrej sa chytil za hlavu a zareval ako ranená šelma. Potom začal ticho šepkať. Čo urobila? Je to ich syn, ako to mohla urobiť? Prečo zradila svoje dieťa?Ráno, s prvými lúčmi slnka, si muž zavolal taxík a odišiel do rodného mesta svojej zosnulej manželky. Našiel manželkinu priateľku Annu. Ukázal jej obrázok dieťaťa a povedal jej, aby mu všetko povedala. Anna sklopila oči a začala rozprávať.

Marina porodila dieťa, keď Andrej odišiel na šesť mesiacov na služobnú cestu do zahraničia. Marina mu najprv nič nepovedala, pretože ho chcela pri jeho príchode prekvapiť. Bola veľmi šťastná. Veď ona naozaj chcela mať deti. Keď sa však dieťa narodilo, lekári jej oznámili diagnózu vrodenej srdcovej chyby. Mariňákovi povedali, že dieťa neprežilo ani niekoľko mesiacov. Veľmi trpela a nechcela, aby trpel aj Andrej. O svojej tragédii nepovedala nikomu okrem svojej najlepšej priateľky. Rozhodla sa prekonať tento smútok sama.

A Anna sľúbila, že bude sledovať chlapcov život a všetko Maríne povie, pretože pracovala v nemocnici, kde sa dieťa narodilo. Andrej sa potichu opýtal, ako sa chlapec má. Anna odpovedala, že má štyri roky. Je to inteligentný, roztomilý chlapec. Len si ho neberte, nikto nepotrebuje niekoho takého, chorého. Andrej zakričal, čo si to dovoľuje! Potrebuje svojho syna! Povedal Anne, aby mu okamžite dala adresu sirotinca, v ktorom žije jeho syn.

Keď učiteľka priniesla malého Nikitku, Andrej si vydýchol a prižmúril oči. Nikitka sa mu veľmi podobal. Muž natiahol k chlapcovi ruku a povedal, že je jeho otec a že si preňho prišiel, že ho odtiaľto navždy odvedie, že pôjdu domov. O dva mesiace neskôr, po nekonečnom papierovaní, prišiel Andrej so synom do ich mesta. Nikitka podstúpil operáciu srdca, po ktorej sa stal úplne zdravým dieťaťom. Keď sa Nikitka úplne zotavil, Andrej vzal syna na cintorín k Marininmu hrobu. Nikitke povedal, že toto je hrob jeho matky, ktorá bola dlho chorá a nemohla si vziať syna. A teraz sa stala anjelom a pozerá naňho z neba.