Mŕtva nevesta: Legenda o krásnej dievčine, ktorá sa nevydala za svojho milenca…

Mŕtva nevesta: Legenda o krásnej dievčine, ktorá sa nevydala za svojho milenca…

12 mája, 2022 0 Od Redakcia

Steni v Evii je vynikajúcou zimnou destináciou. Práve táto osada je často pokrytá snehom. Zrodila sa legenda o duchovi krásnej dievčiny, ktorá sa nestihla vydať za svojho milého. Táto polohorská dedina patrí do obce Dirfyon – Messapia v Evii a je postavená na okraji hory Dirfi v nadmorskej výške 440 metrov.

Za svoju malebnosť vďačí najmä tečúcim vodám, ktoré pretekajú dedinou, impozantným platanom a malým domčekom so škridlovými strechami. V priebehu storočí vzniklo mnoho mýtov a povier, ktoré sa šíria dodnes. Najznámejší zo všetkých je príbeh o mŕtvej neveste.

Skala Steni

Podľa legendy žilo v 19. storočí v dedine nešťastné dievča. Rodičia jej nedovolili vziať si svojho milenca, čo ju priviedlo k zúfalstvu. Jej smútok bol taký veľký, že sa rozhodla spáchať samovraždu pádom z útesu, ktorý vidno pri vstupe do dediny. Jej rodičia nedokázali uniesť stratu svojej dcéry a po krátkom čase zomreli….

Rôzni šíritelia legendy dnes tvrdia, že na mieste, kde dievča spáchalo samovraždu, počuli výkriky a krik. Podľa tých istých zdrojov, ak sa pozriete na skalu, uvidíte tieň dievčaťa, ktoré má na sebe biele svadobné šaty. Tieň sa pretiahne cez skalu, skráti sa a potom sa vzdiali.

„Kleisura“ a „Claritas“

Steni Evia sa skladá z troch osád. Pano a Kato Steni a pomerne opustená osada Pyrgos alebo Skounderi, ako sa nazývala v minulosti. Autor knihy „Kronika Steni“ Dimitris Giannukos datuje vznik obce do roku 1790, keď ju založili obyvatelia osady Skounderi. Tlak tureckého jarma a vypuknutie infekčnej choroby viedli k migrácii obyvateľov o 7 km vyššie, do dnešného Steni.

Počas tureckej okupácie sa horská dedina nazývala Kleisoura a bola útočiskom pre takzvaných „klarisiek“ zo strednej Evie. Boli to tí, ktorí nemohli zniesť útlak Osmanov v mestách a vyliezli do hôr, aby mohli slobodne žiť. Živili sa lovením kôz a divokými gaštanmi v tomto regióne. Boli ozbrojení a často prepadávali pláne a brali všetko, čo našli.

Na svoju ochranu si okolo svojich chatrčí postavili strážne stanovištia a vybudovali stále pevnosti. Hovorí sa, že napriek vytrvalému úsiliu sa Turkom nikdy nepodarilo Kleisuru dobyť. Dedina dostala názov Kleisoura, pretože sa nachádza medzi dvoma horami. Po oslobodení dostala názov Steni.