Muž pri rekonštrukcii svojho domu zbúral stenu. Vtedy si uvedomil, že jeho dom je postavený na niečom, čo by mu ani vo sne nanapadlo!

Muž pri rekonštrukcii svojho domu zbúral stenu. Vtedy si uvedomil, že jeho dom je postavený na niečom, čo by mu ani vo sne nanapadlo!

13 októbra, 2022 0 Od Redakcia

Niektorí ľudia v pivnici skladujú fľaše vína, iní rodinné pamiatky po starých rodičoch. V Turecku však jeden muž objavil celé mesto bez toho, aby o tom vedel. Bol objavené v Derinkuyu v roku 1963. Starý dom sa rekonštruoval, stavební robotníci búrali stenu v suteréne, keď sa robotníci ocitli v inej miestnosti. Keď pracovníci vošli dnu, zistili, že to nie je len izba…

Tu bolo prvýkrát objavené podzemné mesto. Odvtedy bolo vykopaných 8 úrovní celého komplexu. Horné podlažie tvorili prevažne obytné priestory, ale patrili k nemu aj lisovňa vína, kláštor a kostol. Dokonca chovali domáce zvieratá v podzemí. Aby sa zabránilo smrti ľudí a zvierat v dôsledku nedostatku kyslíka, bol nainštalovaný komplexný ventilačný systém.

Podľa archeológov mohlo byť na tomto mieste ubytovaných viac ako 20 000 ľudí. Domnievajú sa, že bola objavená len štvrtina pôvodného komplexu. Odborníci predpokladajú, že v Kapadócii existuje viac ako 50 takýchto miest. Derinkuyu je prepojené s jedným z nich: susedné podzemné mesto Kaymakli je spojené 5 kilometrov dlhým tunelom.

Jedna z mnohých teórií hovorí, že podzemné mesto slúžilo ako svätyňa pre kresťanov, ktorí boli prenasledovaní Osmanmi. Túto hypotézu podporujú aj ťažké kamenné dvere. Iní archeológovia tvrdia, že Derinkuyu bolo postavené oveľa skôr. Domnievajú sa, že ho postavili Chetiti pred takmer 4000 rokmi.

Medzitým sa Derinkuyu stalo obľúbenou turistickou atrakciou.Pôvod podzemného mesta sa pravdepodobne nikdy úplne nedozvieme.

Ak  Vás toto neuveriteľné a zdanlivo mytologické mesto zaujalo, nezabudnite sa o článok podeliť s ostatnými!