„Myslíte si, že s dieťaťom si udržíte muža?“ Opýtala sa ma pôrodná asistentka, pretože som bola pri pôrode sama.

„Myslíte si, že s dieťaťom si udržíte muža?“ Opýtala sa ma pôrodná asistentka, pretože som bola pri pôrode sama.

7 júna, 2022 0 Od Redakcia

Rodila som svojho syna, svoje prvé dieťa, zatiaľ čo jeho otec nás mesiac predtým opustil kvôli bývalej manželke. Tú, ktorú mal, odkedy sme sa vzali. Tú, ktorú mal odjakživa a donútil ma, aby som si ju spolu s ním vzala aj ja. V mojej neprítomnosti.

Zistila som to v 8. mesiaci tehotenstva a vyhodila som ho. Povedala som mu, že pre naše dieťa bude vždy jeho otcom.

Nezdalo sa, že by to cítil rovnako. Odvtedy mu nikto nezavolal, ani sa na mňa neprišiel pozrieť. Nevie, ako jeho dieťa vyzerá. Keď som rodila, bolesti boli neznesiteľné, dieťa sa blížilo k ramenu. Moja hrozná pôrodná asistentka mi „dodala odvahu.“

„Máme zavolať manžela?“ spýtala sa ma pôrodná asistentka.

„Nemám manžela, opustil ma,“ odpovedala som s plačom. „Hm, myslíte si, že keď budete mať dieťa, tak si ho udržíte? Kto za to môže?“ Ďalšia staršia pôrodná asistentka sa do toho trpko vložila. Dokonca aj môj lekár na ňu vrhol vražedný pohľad. V tej chvíli som nedokázala reagovať.

Keď som sa nad tým zamyslela, zažila som taký psychický šok, že som myslela len na dieťa. Potom som stratila koncentráciu, nedokázala som ho dojčiť. Mala som v sebe strašné napätie. Prvých pár dní s dieťaťom som si neužila. Moja matka chcela podať žalobu, ale úprimne povedané, to bolo to posledné, čo som chcela.

Kto mal tej úbohej, hlúpej pôrodnej asistentke povedať, že môj manžel trval na tom, aby sme mali dieťa v domnení, že to vyplaví jeho bývalú a ja som sa stala matkou zo všetkých nesprávnych dôvodov bez toho, aby som to vedela?

Odvtedy som počula rôzne prípady, keď pôrodné asistentky a lekári urážali tehotné a nastávajúce matky a zaujímalo by ma, či by sa takto správali k vlastnej matke, manželke alebo sestre a či predsa len pochopili, aké povolanie vykonávajú. Moje dieťa má teraz 10 rokov a ja som sa znovu vydala.

O niekoľko dní čakám svoje druhé dieťa z druhého manželstva a hoci som zmenila lekárov aj nemocnice, svoj strach pred vami neskrývam. Počuli ste jednu vetu, jednu trpkú osobu a akú škodu to môže spôsobiť matke na celé roky… Zaujímalo by ma, kto by vzal vinu na seba, keby som v ten deň utrpela niečo zo šoku pri pôrode alebo potom…

Radím vám, aby ste držali hubu. A ak neviete robiť svoje povolanie, robte niečo iné!

Podeľte sa o tento príspevok aj s ostatnými.