„Na drahé svadby máte peniaze, na rozvody ste lakomí,“ povedal mi právnik.

„Na drahé svadby máte peniaze, na rozvody ste lakomí,“ povedal mi právnik.

19 júna, 2022 0 Od Redakcia

Rozhodla som sa vám napísať o neprijateľnom správaní právnika, ktorý včera išiel podať žiadosť o rozvod a hovoril so mnou tým najhorším možným spôsobom. Dovoľte mi však začať od začiatku. S manželom sme boli spolu 10 rokov a po dvoch deťoch sme sa rozhodli rozísť, pretože sme si nerozumeli.

Skúsili sme to a nevyšlo to, tak sme začali proces. Včera som išla k právnikovi, ktorého mi odporučila moja družička.

Od začiatku sa mi nepáčil jeho vzhľad. Bol arogantný a povýšenecký, nenechával vám veľa priestoru na kladenie otázok. Bolo to, akoby som stála pred predavačom, súhlasným aj konfrontačným a nech sa mi príliš nezamotá hlava. A prichádza na rad finančná diskusia.

Požiadal ma o 800 eur za konsenzus, samozrejme bez DPH. Na to som povedala nie, ide o to, že to mení celý môj život a prakticky nie k lepšiemu. Čo bude znamenať, že sa pravdepodobne budem musieť presťahovať, plus opatrovateľka, ktorú potrebujem na deti, keď už nebude manžel a mnoho ďalších výdavkov.

Právnikovi nie je nič do toho, aké má kto nedoriešené záležitosti, čo je pochopiteľné, ale je tiež rozumné sa spýtať či by mi nemohol dať lepšiu cenu alebo to aspoň zaplatiť v 2-3 splátkach.

„Na drahé svadby máte a na to, že zaplatíte 200 eur za make-up a účes. Keď príde na rozvod, všetci šetríte!“ Povedal mi urazene a zvýšil tón hlasu. Najprv som bola prekvapená. A potom som zdvihla svoj hlas. „A čo to znamená? OČIVIDNE som mala viac peňazí, keď som sa vydávala. Nemala som žiadne záväzky, žiadne deti, žiadnu hypotéku, ktorú by som musela naháňať.

Ekonomika nebola pred 10 rokmi rovnaká ako teraz. A ako viete, akú svadbu som mala? Ako viete či som išla do kostola v šatách s 10 hosťami, alebo 110 hosťami? Je mi ľúto, ale nie je to primerané. Podľa tejto logiky by náklady na pôrod mali byť rovnaké ako na pohreb. Je to ako povedať, že tvoja rodina minula toľko peňazí, aby ťa porodila, to je to, čo potrebujeme, aby sme ťa pochovali!“ povedala som.

Vzala som si tašku a keď som začala zúriť, niečo zamrmlal.

Svoju prácu považujú za remeslo a oblek si strihajú podľa toho, koľko si predstavujú, že ste dali na svadbu pred 150 rokmi, v inom veku a za iných okolností. Dovoľte mi tiež povedať, že niektorí z mojich priateľov, s ktorými som sa rozprávala, mi povedali, že ich vlastným právnikom bolo povedané to isté.

Zo svojej profesie ste si niektorí urobili supermarket a myslíte si, že na nás v prípade núdze šliapnete a budete nás vyciciavať!